Uus jälgmisskandaal Valges Majas

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. juuni 2013 kell 10:48



Eile avaldas ajaleht The Guardian, et USA Rahvusvahelisel Julgeolekuagentuuril (NSA) on otsene ligipääs Google’i, Facebooki, Apple’i ja teiste USA internetigigantide süsteemidele. See on osa salajasest programmist PRISM, mis lubab ametnikel koguda materjale nagu inimeste otsinguajalugu, e-kirjade sisu, failide vahetamine ja reaalajas toimuvad vestlused. Kuigi PowerPointi esitluse järgi, mis Guardianile lekitati, toimus see kõik internetifirmade teadmisel, eitavad nad seda. Laiaulatuslikku luuramist eitas ka Valge Maja.

 

Kolmapäeval paljastas Guardian, et kohtu otsusel sunnitakse telekommunikatsioonifirmal Verizon andma luureametnikele üle miljonite USA klientide kõneinfo, mis tekitas juba suurt pahameelt. Uus skandaal lisab vaid õli tulle ning oodata on suuri debatte isikuvabaduse teemal ning kogu jälgimisprogrammi üle, mis sai alguse pärast 9/11 terrorirünnakuid.

Eile paljastatud PRISM loodi 2007. aastal ning see on kasvanud president Barack Obama igapäevastes luureandmeid käsitlevates infotundides edastatava teabe üheks peamiseks allikaks. Kokku on programmi algusest saadik selle kogutud andmeid tsiteerinud enam kui 77 000 luureraportit.

USA anonüümseks jääda sooviv administratsiooni vanemametnik ütles aga, et internetikompaniide servereid jälgiva Ameerika Ühendriikide seireprogrammi sihtgrupp on üksnes teiste riikide kodanikud, kes elavad väljaspool USA-d, sest Ühendriikide seaduste kohaselt ei või selle programmi alusel koguda andmeid ühegi USA kodaniku või USA-s asuva isiku kohta.

 

Allikad: The Guardian, The Guardian 2Postimees, BNS, ERR

Pilt: virtualthreat.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt