13. september 2023 kell 8:00
Uus-Meremaa peaministri Chris Hipkinsi sõnul ei ole võimalik Covidi-„vaktsiini“ tõttu tervisekahjustusi saanud või vaktsineerimast keeldumise tõttu töö kaotanud inimestele hüvitist maksta, sest „kohustuslikku vaktsineerimist ei olnud“: „Vaktsiininõude osas tunnistan, et lõppude lõpuks tegid nad oma valikud ise,“ ütles Hipkins news.com.au uudistele.
Nii et valeliku vaktsineerimispoliitika ohvrid, kes said tervisekahjustusi COVID-i preparaatide tõttu, mida nad olid sunnitud võtma, saavad nüüd teada, et “vaktsiininõue“ ei olnud tegelikult nõue ja et süsti said nad enda valikul.
Eelmine asepeaminster lubas vaktsiinikahjude hüvitamist
Uus-Meremaa peaminister on lükanud tagasi üleskutsed maksta hüvitist inimestele, kes olid sunnitud töölt lahkuma või said Covidi „vaktsiini“, sest „inimesed tegid oma valikud ise“.
Pühapäeval Aucklandis toimunud pressikonverentsil kõneldes paluti Chris Hipkinsil kommenteerida Uus-Meremaa eelmise asepeaministri Winston Petersi valimislubadust kulutada „sadu miljoneid“ dollareid, et hüvitada inimestele, kes kaotasid töö Covidi vaktsiininõude tõttu või said „vaktsineerides“ tervisekahjustusi.
„Winston Peters tahab maksta hüvitist inimestele, kes olid sunnitud töölt lahkuma ja said vaktsiini tõttu vigastusi, kas leiboristid toetaksid seda?” küsis reporter.
Reporter uuris peaministrilt, kas ta kavatseb Covidi poliitika tõttu ebasoodsas olukorras olevate inimeste võimaliku hüvitise teema üles tõsta. „Meditsiinilise protseduuri käigus vigastada saanud inimeste jaoks on olemas oma protsess, sellega tegelemiseks on juba olemas protsessid,“ vastas Hipkins.
Veebikommentaatorid avaldasid nördimust
„Jah, õige! Inimesed tegid oma valikud samamoodi nagu teeb inimene, keda ähvardatakse suure kaikaga,“ kirjutas üks kasutaja X-is (Twitteris).
„Uus-Meremaa peaminister süüdistab nüüd … kodanikke kohustuslike vaktsiinide võtmises, et säilitada oma töökohad ja toita oma perekondi. Need inimesed on haiged,“ ütles Austraalia poliitikakommentaator Rukshan Fernando.
Sõltumatu ajakirjanik Maryanne Demasi kirjutas: „Sõnaraamatus on sõna-sõnalt öeldud, et „mandaat (nõue)“ tähendab, et see on „kohustuslik“. Poliitikud üritavad sõnade tähendust muuta.“
Pühapäevasel pressikonverentsil küsis teine reporter peaministrilt, kas Uus-Meremaa Covid-19 uurimiskomisjon uurib mõnda neist küsimustest, sealhulgas vaktsineerimisnõuet ja vaktsiinivigastusi.
Peters on lubanud loobuda praegusest uurimisest, mille kuulutas detsembris välja endine peaminister Jacinda Ardern ja mida juhib Austraalia epidemioloog professor Tony Blakely, väites, et selle pädevus on liiga kitsas.
Hipkins kui Covid-poliitika eestkõneleja
Oma eelmises rollis oli Hipkins riigi Covid-19-le reageerimise minister ja jälgis 2021. aastal Covidi vaktsiininõude kehtestamist teatud ametites, sealhulgas piirivalvetöötajate, õiguskaitse-, kaitse-, tervishoiu, haridus- ja turismiametnike hulgas.
„Vaktsineerimine on endiselt meie tugevaim ja tõhusam vahend nakkuste ja haiguste eest kaitsmiseks ning meil on vaja vaktsineerida võimalikult palju töötajaid, et sektorid saaksid pandeemiale reageerida ja pakkuda igapäevaseid teenuseid võimalikult väikeste häiretega,“ ütles ta 11. oktoobri 2021. aasta pressiteates, milles kuulutati välja tervishoiu- ja haridustöötajate kohustuslik Covidi-19 preparaatidega läbiviidavas ravimikatses osalemine.
„Kuigi enamik nendes sektorites töötavaid inimesi on juba täielikult või osaliselt vaktsineeritud, ei saa me midagi juhuse hooleks jätta ja muudame selle kohustuslikuks. Kõrge vaktsineerimise määr aitab kaitsta töötajaid haigestumise ja Covid-19 lähedastele edasikandumise eest,“ lausus ta.
Vastuoluline vaktsineerimisnõue vallandas Uus-Meremaal protestid, kus meeleavaldajad telkisid 2022. aasta veebruaris parlamendi ees, enne kui valitsus nad vägivaldsetes kokkupõrgetes sealt eemaldas.
**
2022. aasta oktoobris kaotas Uus-Meremaa enamiku oma Covidi piirangutest, sealhulgas piiride sulgemise ja muud nõuded ning tühistas epideemiateate, mis kujutab endast üleminekut hädaolukorralt viiruse pikaajalisele ohjamisele.
Peaminister ütles, et Uus-Meremaa kõrge vaktsineerimismäär „tähendas, et suutsime pandeemiale reageerimiselt tavapärasele tegevusele ettevaatlikult tagasi astuda ja lõpuks jõuda punkti, kus me praegu oleme“.
Uus-Meremaal toimuvad 14. oktoobril üldvalimised, kus valitsev Tööpartei sihib kolmandat ametiaega. Praegu juhib küsitlustes konservatiivne Rahvuspartei.
Allikas: news.com.au
Toimetas Revo Jaansoo
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.