Uus plaandeemia ettevalmistamisel? USA-s toimuvad valmisoleku-tippkohtumised

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. juuli 2024 kell 9:39



“Tere tulemast rahvusvahelisele linnugripi tippkohtumisele, kus käsitleme linnugripi hiljutiste arengutega seotud pakilisi probleeme. Seoses väga viirusliku linnugripi tüve tekkimisega, mis mõjutab nii kariloomi, kui ka inimesi, on hädavajalik tulla kokku, et arutada valmisolekut, reageerimisstrateegiaid ja selle areneva olukorra tulevasi tagajärgi” leidub ürituse tutvustusena IBFS 2024 (International Bird Flu Summit) koduleheküljel, vahendab Vanglaplaneet.ee.

Paar päeva varem algab ka teine sarnane kohtumine: International Avian Influenza and One Health Emerging Issues Summit, mis läheneb teemale peamiselt läbi pansootika ning käsitleb muid aktuaalseid majandushaigusi, mis mõjutavad kodulinde, sigu, veiseid, mesilasi ja inimesi One Health raames.

 

2.-4. oktoobrini toimub Washingtonis “rahvusvaheline linnugripi tippkohtumine” IBFS 2024, et töötada välja strateegiaid riigi ettevalmistamiseks haigusega toimetulekuks.

Sarnaselt koroonaplaandeemiat ennustanud üritusele “Event 201” toob uus linnugripi tippkohtumine kokku eksperdid, poliitikakujundajad ja esindajad erinevatest sektoritest, sealhulgas tervishoiust, veterinaarteadusest, epidemioloogiast ja tööstusest.

“Praktiline” seminar ja koolitus hõlmab “seiretehnikaid, “laboridiagnostikat” ja “haiguspuhangule reageerimise planeerimist”.

Osalejad koostavad strateegiaid valmisoleku, reageerimise ja võimaliku linnugripipuhangu tulevaste tagajärgede kohta, luues platvormi ülemaailmseks koordineerimiseks ja partnerluse võimaldamiseks.

Kohtumise päevakava on kavandatud nii, et see hõlmaks laia teemaderingi, mis on seotud erinevate sektoritega, mida linnugripp mõjutab.

 

Teemad, mida arutatakse, on järgmised:

  • Massiliste surmajuhtumite ohjamise planeerimine
  • Seire ja andmehaldus
  • Ühenduse valmisoleku strateegiad
  • Vaktsiini ja viirusevastaste ravimite tarnimine
  • Meditsiinilised vastumeetmed
  • Sotsiaal-majanduslik mõju kodulinnu- ja loomakasvatusele
  • Kasu-riski hindamine: rahvatervis, tööstus ja regulatiivsed perspektiivid
  • Ennetushariduslikud jõupingutused ja riskidest teavitamine
  • Käsklus, kontroll ja juhtimine
  • Hädaolukorrale reageerimise juhtimine
  • Äripõhine planeerimine
  • Koolipõhine planeerimine
  • Kogukonnapõhine planeerimine

 

Kuna rahvusvahelises bioloogiliste relvade konventsioonis (BWC) on “lünk“, mis võimaldab ametiasutustel toota inimkonnale teadaolevatest kõige ohtlikumatest patogeenidest biorelvi, kui selle eesmärk on “rahumeelne kasutamine”, näiteks vaktsiini väljatöötamine, on valitsusel lubatud selliseid patogeene funktsiooni võimendamise kaudu relvastada.

Samal ajal on USA arendamas uut mRNA-põhist H5N1 linnugripi vaktsiini, nõustudes maksma vaktsiinifirmale Moderna Inc. projekti eest 176 miljonit dollarit ja rahastades seda Tervishoiu ja Inimteenuste Osakonna (HHS) vahenditest.

Ameerika Ühendriikide Toidu- ja Ravimiameti (FDA) tippjuhid on teatanud, et agentuur plaanib linnugripi vaktsiinide heakskiitmise protsessi lihtsustada, rakendades selleks hädaolukorra kasutusloa (EUA) vahendit, nagu seda tehti ka COVID-19 vaktsiinide puhul.

 

Allikad: Vanglaplaneet, International Avian Influenza Summit, lingid artikli sees

 

Toimetas Katarina Loigom



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt