
5. aprill 2025 kell 10:00
Fotokollaaž: Dave Davidson / Pixabay + iMDb + omersukrugoksu, Getty Images Signature + Canva.com
Ameerika Ühendriikide valitseja Donald Trump on öelnud, et Gröönimaast saab “ühel või teisel viisil” USA osa. Märtsis peetud peakõnes kongressile kordas Trump oma soovi omandada Taani autonoomne territoorium, olenemata Gröönimaa rahva vastuseisust. Lisaks Gröönimaale on Trump teatanud plaanist liita Kanada ja Panama USAga ning teha maatasa Palestiina. Gröönimaa vallutamise plaaniga on seotud ka Elon Musk, Bill Gates, Jeff Bezos ja Peter Thiel.
Gröönimaa, mis asub strateegiliselt Arktika piirkonna lähedal, annab NATO liikmesriigile Taanile rahvusvahelise õiguse alusel nõude oma loodusvaradele. USA-l on saarel sõjaväebaas, mis pärineb II maailmasõjast. Kuigi tõenäosust, et USA kasutab Gröönimaa annekteerimiseks jõudu, peetakse väikeseks, ei ole Trump seda võimalust välistanud.
Trump väidab, et USA vajab Gröönimaad riikliku ja rahvusvahelise julgeoleku tagamiseks ning avaldas tugevat toetust saarlaste enesemääramisõigusele. Kuid Taani küsitlus näitas, et vaid 6% gröönlastest soovib USA impeeriumiga liituda. Ka Gröönimaa poliitikud on Donald Trumpi plaanid mõistnud hukka.
Trump on öelnud, et vajadusel ei välista ta sõjalise jõu kasutamist Gröönimaa ja Panama kanali üle kontrolli võtmiseks.
Põhjus, miks Musk, Bezos, Gates ja Thiel ihaldavad tükki Gröönimaad
USA delegatsiooni kavandatud visiit Gröönimaale – eesotsas asepresident JD Vance’i ja teise leedi Usha Vance’iga – on haaranud nii kõrgeimate poliitiliste ametnike kui ka tehniliste miljardäride kujutlusvõimet, isegi kui peaminister Mute Egede nimetas reisi „väga agressiivseks“.
NYNext vahendab, et allikate sõnul võtavad Silicon Valley tegelased Gröönimaa ostmise idee au endale. Väidetavalt on kogu projekt sügavalt seotud Ameerika ambitsioonidega kosmose- ja infotehnoloogia vallas – eriti mis puudutab tehisintellekti.
Märkimisväärsed tehnoloogia gigandid on näidanud erinevat toetust. Elon Musk on Gröönimaa ostmise poolt ja Peter Thiel toetab ideed luua saarele autonoomne koloonia. Jeff Bezos ja Bill Gates on pooldanud kaevandusprojekte loodusvarade, nagu haruldaste muldmetallide mineraalide rikkalikkuse tõttu, mis on kõrgtehnoloogilise tootmise jaoks kriitilise tähtsusega.
“Võtke seda, mida on vaja, et USA säilitaks infotehnoloogia domineerimise: andmete salvestamine ja arvutusvõimsuse kasutuselevõtt,” ütles Tom Dans, USA Arktika Uurimiskomisjoni endine volinik. “Gröönimaa pakub ohtralt potentsiaalset energiat, strateegilisi metalle ja mineraale ning USA peamiste rahvastikukeskuste lähedust – kõike seda väga kontrollitavas keskkonnas.”
New Yorgist pealinna Nuukini on umbes 1800 miili, kus külmakraadid pakuvad energiamahukate andmekeskuste jaoks külalislahke kliimat. Saare isolatsioon vähendab füüsilise turvalisuse riske, millega seisavad silmitsi USA mandriosa andmejaamad.
“Gröönimaa strateegiline tähtsus USA jaoks ulatub kaugemale külmunud maastikust … kaugele kosmosesse. President Trump saab sellest aru. Elon mõistab seda paremini kui keegi teine,” lisab Dans.
Märguanded
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.