20. märts 2013 kell 10:14
2012. aasta augustis hoiatas Obama Süüriat keemiarelvade kasutamise eest ning märkis, et selliste vahendite mängu toomine on USA jaoks “punane joon”. Detsembris kinnitas välisminister Clinton seda veelkord ning jaanuaris teatas Pentagon, et on valmis keemiarelvade kasutamisele koheselt reageerima ning ei välistanud ka üksuste saatmist Süüriasse.
Süüria esindaja ÜRO juures väljendas hiljuti muret, et al-Qaeda ja teised terroristlikud rühmitused, keda USA toetab, võivad keemiarelvad enda valdusesse saada. Bashar Ja’afari kinnitas, et Süüria ei kasutaks mitte mingil juhul keemiarelvi oma elanike vastu.
Eile teatas Süüria riigitelevisioon, et mässulised kasutasid keelatud relva Aleppo linna lähistel, tappes umbes 25 inimest. Mässulised omakorda on avaldanud videod, milles näitavad näpuga valitsuse poole. Raporte keemiarelvade kasutamisest on ennegi sellest riigist tulnud, kuid neid intsidente pole rahvusvahelised organisatsioonid suutnud kinnitada.
Valge Maja esindaja Jay Carney ütles, et rünnakute kohta tulnud informatsiooni uuritakse väga põhjalikult ning et administratsioon on väga skeptiline vähemalt Süüria valitsuse antud teabe suhtes. Mitmed poliitikud on juba teinud Valgele Majale üleskutse saata USA üksused Süüria keemiarelvavarusid kindustama. Jalavägi peaks selleks otstarbeks olema üsna suur – Pentagoni hinnangul umbes 75 000 sõdurit.
Hetkel on Obama riigivisiidil Iisraeli ning kindlasti tuleb jutuks ka olukord Süürias. Nüüd, kui keemiarelvad on väidetavalt mängu tulnud (ükskõik, kumb pool neid siis kasutas), on USA-l ja Iisraelil põhjust Süüria siseasjadesse veelgi rohkem sekkuda ning võtta Assad massihävitusrelvade kasutamise tõttu vastutusele.
Allikad: Infowars, Los Angeles Times, Guardian, Huffington Post
Toimetas Maarja Aljas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.