30. august 2013 kell 12:38
USA-s on suurt tähelepanu tõmmanud juhtumid, kus linnavalitsus keelab elanikel oma koduaias aiandusega tegeleda. Inimesed, kes on püüdnud oma maja ette rajada köögiviljaaeda, on mitmel korral seadusega pahuksisse sattunud, kuna paljudes osariikides läheb selline tegevus vastuollu linnamaastiku koodeksiga.
4-aastane Rosie ja tema ema Mary elavad Lõuna-Dakota osariigis. Mary on sügava puudega üksikema, kelle ainus igakuine sissetulek on 628 dollari suurune invaliidsuspension. Nad elavad sotsiaalmajas, kus suure osa nende üürist on kaetud riigi poolt, kuna nad ise seda maksta ei suuda. Tegemist on väikese perega, kes tõesti vajab abi ja toetust, et toime tulla. Aga kui nad otsustasid rajada oma maja kõrvale kasutamata maa-alale väikese köögiviljaaia, mille saaduste abil rikastada oma üsna piiratud võimalustega toidulauda, siis tuli õige pea käsk, et aed tuleb kõrvaldada, kuna selle rajamine ei ole lubatud.
2012. aasta novembris pidi Florida osariigi Orlando linna elanik pidama lahingut linna vastu, kuna tema eesaeda rajatud köögiviljaaeda peeti linnamaastiku koodeksi vastu olevaks. Mees saavutas võidu pärast seda, kui naabrid ja kaaslinlased tema toeks välja astusid ning Orlando linnaametnikud olid sunnitud tunnistama, et linnamaastiku koodeksisse tuleb teha muudatusi.
Michgani osariigis Oak Parki linnas ähvardas Julie Bassi vanglakaristus, kuna ta keeldus järgimast linna ettekirjutusi ning oma etteaeda loodud köögiviljaaeda muruga asendama. Lugu tõi kaasa üleriigilise meediakajastuse ja suure avalikkuse toetuse naisele, kes sai oma köögiviljaaia eest hoiatuse, trahvi ning väärteo süüdistuse. Suuresti tänu sellele, et probleem paisus meedia vahendusel suureks, otsustas Oak Parki linn viimaks süüdistusest loobuda.
Väikeaedade rajamist linnas tuleks toetada
Ameerika Ühendriigid hakkavad aina enam meenutama Nõukogude Liitu, kus ilma riigi loata ei olnud lubatud midagi teha. Kuid isegi NL ajal ei keelatud inimestel aianduega tegeleda. Iroonilisel kombel on kinnisvarahaldaja Rosie ja Mary aia kohta välja antud keelu põhjenduseks toonud selle, et USA põllumajandusministeeriumi maaelu arengu amet (USDA’s Rural Development Agency) keelab elanikel hooldatud maastikele tekitada ükskõik milliseid ehitisi.
Põllumajandusministeerium väidab, et nemad ei ole kehtestanud reegleid, mis takistaks sellist väikeaeda pidada, kuid nad ei ole teinud ka vähimaidki katseid aia loonud pere kaitseks välja astuda. Amet, mille ametlikuks missiooniks on sõnastatud “Ameerika maapiirkondade elukvaliteedi parandamine“ võiks olla selles vallas toetavam ning kehtestada reeglid, mis väikeaedade loomist reglementeerivad.
Õnneks on ka Rosie aia lugu saanud tänu avalikkuse suurele toetusele positiivse lahenduse. Veebiportaal The Healthy Home Economist kutsus inimesi üles saatma Põllumajandusministeeriumile e-kirju, milles nõuti reegleid, mis võimaldaks riigi poolt toetatud elamistes inimestel luua enda köögiviljaaedu. Mittetulundusühing Kitchen Gardeners International (rahvusvahelised köögiaednikud), mis aitas Rosie aia eest võidelda, andis hiljuti välja teate, et kinnisvarahaldaja on avalikkuse survele alla andnud ega nõua enam kööviljaaia hävitamist. Hoopis vastupidi – tulles elanikele vastu, on nad lubanud järgmisel aastal ehitada köögivilja kasvatamiseks tõstetud peenrad nii Rosiele kui teistele majaelanikele.
Allikad: The Healthy Home Economist, Click Orlando, Huffington Post, THHE 2, Causes
Foto: homedesigndecorates.com
Toimetas Katrin Suik
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.