25. aprill 2013 kell 9:09
USA Luure Keskagentuur (CIA) soovitas Bostonis pommirünnakud korraldanud Tamerlan Tsarnajevi lisada terroristide nimekirja juba rohkem kui aasta tagasi, kuid asi jäi millegipärast toppama, teatas kolmapäeval telekanal CNN, mis on teada-tuntud propagandakanal.
Uudisteagentuuriga AFP vestelnud luureametniku sõnul jagas CIA Venemaa välisriigi valitsuselt saadud informatsiooni Tsarnajevi kohta teiste USA agentuuride ja teenistustega juba 2011. aasta septembris. Telekanali CNN andmetel olid venelased USA luureteenistusi hoiatanud Tsarnajevi eest koguni kahel korral ja juhtinud tähelepanu tema tegevusele. USA võimuesindajate sõnul oli venelaste edastatud informatsioon liialt üldine.
“Seda asja ei saa nimetada kuidagi muudmoodi, kui täielikuks ebaõnnestumiseks. Luure Keskagentuur ja Föderaalne Juurdlusbüroo ebaõnnestusid siin täielikult nii omavahelises kommunikatsioonis, kui ka kõikvõimalikul muul moel. Vene luureteenistustele teadagi väga ei meeldi CIA ja FBI ning kui nad juba võtavad sellest hoolimata vaevaks meid kahel korral hoiatada ja me ei kuula, siis ei jää üle süüdistada kedagi muud, kui iseennast,” tõdes CNN-i Piers Morgani telesaates esinenud endine CIA teenistuja Robert Baer.
Telekanali andmetel võtsid Venemaa võimuesindajad Tsarnajevi osas ühendust kõigepealt FBI-ga ja kuu hiljem pöörduti sama murega veelkord ka CIA poole.
Huvitava ja juba etteaimatava pöördena tuuakse nüüd mängu Venemaa, kes justkui võiks kogu maailma kurjade tšetšeenide eest kaitsta. Mis sündmused siit edasi hargnema hakkavad, näeme ilmselt juba lähiajal.
Hirmu tšetšeenide vastu külvatakse ka mujal maailmas
Hirm tšetšeenide vastu jõudnud ka Saksamaale, kus eriteenistused tugevdasid kontrolli tšetšeeni päritolu põgenike üle. Eriteenistuste andmetel kujutab vähemalt üks tšetšeen riigi julgeolekule tõsist ohtu. Üldse on kahtluse all 120 põgenikku ning nad on kantud salajasse nimekirja, vahendasid Bild ja Ehho Moskvõ võrguleht.
Samal ajal Saksamaale elama asuda soovivate tšetšeenide arv üha kasvab. Ainuüksi käesoleval aastal Saksamaale elama asunud Venemaa kodanikest enam kui pooled on tšetšeenid. Saksa eriteenistuste muret põhjustab asjaolu, et Bostoni maratonil pommiplahvatused korraldanud vennad Tsarnajevid on etnilised tšetšeenid. Samas pole Saksamaa esimene Euroopa riik, kus Põhja-Kaukaasiast pärit immigrantide jälgimist tugevdatakse. Varem olid seda teinud Belgia võimud Antverpenis, kus kahtlustatakse tšetšeenia äärmuslaste olemasolu. Praegu elab Belgias üle 10 000 tšetšeeni.
Loe lisaks: NPR
Foto: FBI
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.