17. august 2015 kell 14:04
Monsanto ja selle toodang on üle maailma uudistes iga päev. Tarbijate silme all rullub pidevalt lahti järgmine saaga vaikses sõjas suurte põllumajanduskorporatsioonide ja väiketalunike vahel. Kahjuks on selles lahingus väiketalunikud ning GMO-de vastu seisvad aktivistid liiga sageli nõrgemal positsioonil. Aeg-ajalt aga saavutavad nad sellest hoolimata väiksemaid ja suuremaid võite, mis annavad lootust, et ülemaailmne korporatokraatia ei ole nii kõikvõimas, kui tahaks olla. Selle aasta esimeses pooles tuli hea uudis väikesest Kesk-Ameerika riigist El Salvadorist, kus tunnustati riiklikul tasandil kohalike seemnete olulisust ning sisuliselt välistati see, et väikeriigi põllumajandus satuks Monsanto kontrolli alla. 100% El Salvadori riikliku toiduturvalisuse programmi raames välja jagatavatest seemnetest on kohalikud sordid.
Kuigi toiduainetööstused geenmuundatud toorainest valmistatud toidu potentsiaalset kahjulikku mõju tervisele ikka veel raevukalt eitavad, ei saa GM-taimede peal ohtralt kasutatava pestitsiidi glüfosfaadi hävitavat toimet keegi tunnistamata jätta. Glüfosfaati on seostatud Kesk-Ameerikas, Sri Lankal ja Indias ilmnenud seletamatu kroonilise neerupuudulikkusega ja vähiga. Hiljuti ennustas MIT teadlane Stephanie Seneff, et glüfosfaadi ülekasutamise ülemaailmse tagajärjena on aastaks 2025 pooled lapsed autistid.
El Salvadori põllumehed on väga teadlikud sellest, kui oluline on toota oma seemneid ning vältida biotehnoloogiahiiust sõltuvusse sattumist. Just El Salvador on üks neist riikidest, kus teadmata põhjusel tekkinud krooniline neerupuudulikkus on tööealiste meeste suremuse põhjustajate hulgas teisel kohal. Ning samas on mitmeid aastaid suudetud tõestada, et kohalikud seemned on Monsanto GM-seemnetest parema tootlikkuse ja põuataluvusega.
Hiljuti väljastas El Salvadori põllumajandusministeerium uued lepingud selle kohta, kes varustab kohalikke põllumehi seemnetega ning Monsanto sellesse nimekirja ei kuulunud. Ühe El Salvadoris keskkonnakaitsega tegeleva mittetulundusühingu juht Juan Luna Vides ütles; „Pidage meeles, et Monsato on ühes paadis DuPonti, Pioneeri ja kõigi suurte firmadega, mis kontrollivad maailma seemneturgu. Kahjuks on paljudel Ladina-Ameerika ja võib-olla terve maailma valitsustel omakasul põhinev suhe nende firmadega.“
Sageli on Monsanto kohalolu riigi turul maskeeritud kohalike väikemate esindajate abil. Sa ei näe Monsanto brändinime, kuid tegelikult kasutad nende toodangut.
Kohaliku tootmise olulisus
El Salvadori kohalik seemnetootja Santos Cayetan leiab, et kohalikud seemnesordid on heas mõttes erinevad suurkompaniide toodangust, mis saabuvad koos taimekaitsekemikaalidega. „Need on alati samad, annavad alati saaki ning on alati olemas. Need on põuale vastupidavad,“ kiidab Cayetan kohalikke maisisorte. Vides väljendab sama seisukohta, kinnitades, et kohalikud seemnesordid on palju paremini kohanenud kohalike kliimatingimuste ja pinnasega. Need ei vaja nii palju põllumajanduskemikaale kui sissetoodud seemnesordid.
Väga olulise erinevusena toob ta välja selle, et erinevalt hübriidseemnetest on kohalikke sorte võimalik järgmise aasta külviks hoida. Monsanto hübriidseemnete puhul on talunikud sunnitud igal aastal seemneid aina tõusva hinna eest uuesti ostma. Ning ilma teise Monsanto kasumi alustalata – glüfosfaadita – annavad hübriidseemned oluliselt väiksemat saaki kui kohalikud sordid. Kohalike sortide kasutamine loob loomuliku toidu tootmise tsükli ning tagab farmeritele turvalisuse – sa tarbid seda, mida toodad ning toodad taas seda, mida tarbid. Kohalik seemnetootja Jesus Reyes Fuente lisab omalt poolt, et kohalikud sordid on ka parema maitsega.
Poliitilise analüütiku Evelyn Martineze sõnul on kohalikke seemnesorte toetav programm loonud uusi töökohti, suurendanud kohalike tootjate investeeringuid seadmetesse ja infrastruktuuri ning toonud kaasa ka positiivse sotsiaalse mõju, ennetades noorte ühinemist kuritegelike jõukudega ning toetades põllumeeste püüdeid tootmistehnikat ja ärioskusi parandada.
„Majandusteaduse seisukohalt vaadates on riik vähem sõltuv impordist ning on suurendanud oma iseseisvust,“ lisab Martinez. Monsanto, DuPont ja Syngenta omavad globaalses mastaabis kontrolli 67% maailma seemne- ja põllumajanduskemikaalide turu üle. Ning nende huvides on oma turgu, kontrolli ja kasumit aina suurendada. Martinez on üsna otsekohene, sõnades, et kui riigi toidutootmine sõltub rahvusvahelistest korporatsioonidest, siis kaotab riik iseseisvuse. „See ei ole demokraatia, kui Salvadori elanikud ei saa otsustada selle üle, mida nad söövad. See on diktatuur.“
USA surve kasutada Monsanto toodangut
2014. aastal ähvardas USA katkestada igasuguse välisabi El Salvadorile, kui need ei ava põllumajandusministeeriumi seemnelepinguid välisfirmadele (ehk Monsantole). Nüüd lükkavad nii USA valitsus kui ka Monsanto tagasi väited, nagu nad oleks sellist survet avaldanud. El Salvadori kongressi liige Estela Hernandez aga kinnitab, et surve avada tee Monsanto seemnetele tuli isegi enam USA valitsuse (täpsemalt suursaadiku) kui Monsanto poolt.
Kohalike seemnetootjate võitlus enda kehtestamiseks ei ole tõenäoliselt kunagi päris lõppenud. Hoolimata sellest, et nende toodang on korduvalt tõestatud parema tootlikkuse ja haiguskindlusega, viib Monsanto pidevalt läbi reklaamikampaaniat, milles kohalikke seemnesorte alavääristatakse.
Vides tunnistab, et kuigi väga palju on juba saavutatud, on tööd veel hulgaliselt. „Alternatiivset põllumajandust – mahedalt ja keskkonnasõbralikult tootmist toetavat poliitikat riiklikul tasandil veel ei eksisteeri,“ tunnistab ta. Piirkondlikud initsiatiivid, mis toetavad kohalikke tootjaid mahetootmise meetodite kasutuselevõtmisel, on siiski juba loodud. El Salvadori põllumajanduspoliitika suund, mis toetab eelkõige kohalikke põllumehi ja seemnetootjaid, mitte rahvusvahelisi korporatsioone, on siiski eeskujuks ja inspiratsiooniks. Loodetavasti järgib enam riike tulevikus seda eeskuju.
Loe lisaks:
Mitte-GMO mais on parema toiteväärtusega ja vähem toksiline
Kuidas USA sunnib El Salvadori Monsanto seemneid kasutama
Allikad: EWAO, Truthout 1, Truthout 2, Truthout 3, Alternet, Global Resarch
Foto: healthimpactnews.com
Toimetas Katrin Suik
NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.