2. veebruar 2024 kell 14:06
Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen loodab, et ”uus strateegiline dialoog” ohjeldab Euroopas toimuvaid põllumeeste proteste. Täna kirjutas veebiväljaanne Politico, et Euroopa Komisjoni uus ambitsioonikas kliimaeesmärk teeb ärevaks juba von der Leyeni enda kodupartei, paljud saadikud leiavad, et põllumeeste protestide valguses ei tohiks selliseid eesmärke seada, seda eriti varsti toimuvate Euroopa Parlamendi valimiste valguses.
Prantsuse põllumeeste esindusorganisatsioonid kutsusid eile oma liikmeid üles lõpetama maanteede blokeerimise, pärast seda kui Prantsuse peaminister Gabriel Attal teatas uutest meetmetest sektori aitamiseks.
„Me kõik soovime, et olukord kiiresti laheneks,” ütles von der Leyen Brüsselis kogukonna- ja ärijuhtidega kohtudes. Ta avaldas kahetsust „põllumajandusküsimustes kasvava lõhestumise ja polariseerumise” üle.
Leyen loodab lõhestumise ületada dialoogiga
„Peame sellest polariseerumisest dialoogi abil üle saama,” ütles ta, rõhutades vajadust leida „uus edasiminek ning ühised ja jätkusuutlikud lahendused Euroopa põllumajandusele”.
„Loodan, et te loote usaldust, et väärtustada üksteise vaatenurki ja leida ühiseid lahendusi Euroopa põllumajanduse tuleviku jaoks. Selle dialoogi eesmärk on leida uus konsensus küsimustes, millega me kõik silmitsi seisame,“ ütles von der Leyen.
Ka Saksamaa põllumehed on alates eelmisest kuust traktoritega linnatänavaid blokeerinud, nõudes kantsler Olafi Scholzi tagasi võtma meetmeid, mis ohustavad põllumajanduse elujõulisust. Saksamaa valitsus on kaitsnud oma meetmeid, viidates keskkonnakaitsele. Põllumajandustootjad leiavad, et nn rohelised muudatused ohustavad nende elatist ja kogu põllumajandussektorit.
Protestid levivad üle Euroopa
Le Monde teatel on põllumajandustootjad alates Madalmaadest kuni Rumeenia, Poola, Saksamaa ja Prantsusmaani suurendanud oma tegevust Euroopa rohelise kokkuleppe vastu, avaldades meelt ka diislimaksude tõusu vastu, seda kõike inflatsiooni ja Ukraina impordist tuleneva konkurentsi taustal.
Euroopa põllumajandustootjad Hollandis, Rumeenias, Poolas, Saksamaal ja mujalgi on väljendanud oma rahulolematust, tugevdades Euroopa Liidu institutsioonide hirme, et protestiliikumine võib levida sellises ulatuses, nagu see, mis raputas Prantsusmaad aastatel 2018–2019 nn kollaste vestide kriisiga.
Meeleavaldused erinevates riikides, kuigi igaüks neist on tekkinud omaenda põhjustel või seotud riiklike otsustega (kõrgemad diislimaksud, Ukraina impordist tulenev konkurents, pestitsiidide kasutamise vähendamine, lämmastiku või kasvuhoonegaaside heitkoguste piiramine, põllumaade sööti jätmise nõue bioloogilise mitmekesisuse säilitamiseks jmt), toimuvad Brüsselis aset leidvate pingeliste arutelude ajal.
Prantsusmaal blokeerisid põllumehed maanteid
Teatavasti kohustavad Euroopa Komisjoni toetatud poliitilised algatused ELi liikmesriike keskkonnaalasele üleminekule ning sellega seatakse eesmärgid pestitsiidide kasutamise vähendamiseks, mahepõllumajanduse arendamiseks ja bioloogilise mitmekesisuse kaitsmiseks.
Vt ka Le Monde artiklit Euroopa rohelise kokkuleppe algatus on seiskunud.
Põllumajandustootjad on blokeerinud teid kogu Prantsusmaal, et protestida nende sõnul üha halvenevate tingimuste vastu põllumajandussektoris. Edela-Occitanie piirkond on olnud kogunemiste alguspunkt, kusjuures blokaadid on levinud järk-järgult ka teistesse piirkondadesse Pariisist põhja pool ja Bretagne’is. Prantsusmaa põllumeeste esindaja Fédération Nationale des Syndicats d’Exploitants Agricoles (FNSEA) on teatanud oma edasistest sammudest, kui valitsus ei suuda põllemeeste nõudmistele vastata.
Prantsusmaa valitsus loobus 26. jaanuaril kavast vähendada põllumeestele antavaid diislikütuse toetusi, kuna meeleavaldajad blokeerisid Pariisi suunduva liikluse ning teatasid riigi pealinna blokaadist.
Põllumeeste meeleavaldused algasid 18. jaanuaril Lõuna-Prantsusmaal, kust liikumine on levinud üle kogu riigi kuni Pariisini välja. Paljud piirkonna põllumehed paigutasid oma traktorid pealinna viivatele põhimaanteedele.
Video: French farmers protest rising costs and overregulation, Youtube (23. jaanuar 2024)
Vaata ka VIDEOD: Leedu streigib! Liiklusummikud Vilniuses: raevukad põllumehed tungivad tänavatele, Telegram (26. jaanuar 2024)
Veel: ERR (2. veebruar 2024)
Koostas Revo Jaansoo
Allikad artikli sees
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.