WHO plandeemialeping ebaõnnestus esialgu!? Plaan B: ülemaailmne tervisestrateegia One Health

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. mai 2024 kell 16:23



Fotokollaaž: Wikimedia Commons + Pixabay + Canva

Pärast Genfi läbirääkimiste lõppemist ei usu diplomaadid enam, et sel aastal üksmeelt saavutatakse. EL ja USA on koostanud plaani B. Briti Brexiti partei asutaja Nigel Farage kutsub oma riiki WHO-st välja astuma ja tervise valdkonda ümber korraldama.

 

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) plandeemialepe on praeguseks läbi kukkunud. Kaks nädalat kestnud läbirääkimiste lõpus WHO peakorteris Genfis ei jõudnud 194 liikmesriiki ühtse teksti osas kokkuleppele. Sama kehtib ka rahvusvaheliste tervise-eeskirjade (IHR) kohta. Läbirääkimised on kestnud kaks aastat.

 

Edasised arutelud kuni WHO aastakoosoleku alguseni

Probleemiks oli muu hulgas see, et mõned abiorganisatsioonid ja riigid kartsid, et praegune lepingu koostamine ei taga vaesematele riikidele tarneid. Riikliku suveräänsuse kaotamise oht plandeemia korral kõigi õiguste üleandmisega WHO-le on veel üks aspekt, millega sellised riigid nagu Suurbritannia või Slovakkia ja Holland ei nõustu. Ühtlasi ei jõutud kokkuleppele, mil määral saab vaktsiine ja ravimeid vaesematele riikidele tasuta või madala hinnaga kättesaadavaks teha.

Sel põhjusel teatas Suurbritannia eelmisel nädalal, et ei kirjuta plandeemialeppele alla. Räägiti, et riik ei taha alluda ühelegi diktaadile ning jätta hinnad ja meditsiiniotsuste korraldus oma kontrolli alla.

Kokkulepe on ebakindel

Zeit viitab Genfi diplomaatilistele ringkondadele, kes kahtlevad plandeemialepingu sõlmimises. Igal juhul peaksid arutelud jätkuma kuni WHO aastakoosoleku alguseni esmaspäeval, 27. mail.

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt