17. november 2022 kell 12:34
“Head kriisi ei tasu kunagi raisku lasta”. Valeuudiste agentuur Associated Press avaldas nädala algul Poolas aset leidnud raketiintsidendi kohta valeinfot, algatades nõnda peaaegu III maailmasõja. Valetamisega jäid vahele ka mitmed teised peavoolumeedia allikad, sh Ukraina president Zelenskõi, kes väitis kindlalt, et intsidendi taga on Venemaa. Poola välisministeerium teatas küll, et tegu oli Venemaal valmistatud raketiga, ent tänaseks on teada, et seda tüüpi rakette kasutab Ukraina. NATO ja Poola leiavad, et puuduvad märgid tahtliku rünnaku kohta, Zelenskõi aga kinnitab, et seda ei teinud Ukraina.
See on järjekordne näide selle kohta, kui erapoolikud on niinimetatud “faktikontrollijad” koos suurte sotsiaalmeedia väravavahtidega, kes väidavad, et nad hoolivad “desinformatsiooni” politseitööst, nagu seda tegi The Associated Press (AP). Tegelikult läks AP-l midagi nii valesti, et see põhjustas peaaegu III maailmasõja, kuid uudistekanalit ei karista Facebook, Twitter ega võltsuudiste jälgija NewsGuard, sest AP on valeuudiseid levitava peavoolumeedia religioonitööstuse liige.
Selle nädala alguses teatas AP, tsiteerides nimetut “Ameerika luure kõrget ametnikku”, et NATO liikmesriigis Poolas maandunud raketi tulistas välja Vene patarei. Ainult, et tagantjärgi on selgunud, et kuigi rakett oli tõepoolest Vene päritolu, tulistas selle välja hoopis Ukraina raketikaitsepatarei, vahendab Natural News.
Fox Newsi saatejuht Tucker Carlson süüdistas kolmapäeval Ukraina presidenti Volodõmõr Zelenskõid teisipäeval Poolas kaks inimest tapnud raketi päritolu kohta “valetamises”:
“[Zelenskõi] käskis USA-l viivitamatult juhtida Kolmandat maailmasõda. Probleem on aga selles, et see oli täiesti valeinfo. Zelenskõi, nimetu luureohvitser ja Associated Press olid kõik kaubitsenud ohtliku desinformatsiooniga,” ütles Carlson.
“See sai selgeks mõne tunni jooksul, kui sotsiaalmeediasse ilmusid pildid plahvatanud raketist. Inimesed, kes teavad sõjaväe riistvarast palju, hakkasid selle kraami kohta küsimusi esitama. Nad vaatasid pilti selle hävitatud raketi mootori killust ja märkasid, et lahingumoon oli S-300 süsteem.”
Kes vastutab?
Associated Press avaldas teisipäeval paranduse, milles öeldakse, et allikatest saadud teave, mis algselt viitas Vene raketile, oli vale ning kõnealused raketid olid Venemaal toodetud süsteemid, mida kasutavad Ukraina väed.
Poola ja NATO ametnikud usuvad, et hoopis Ukraina väed tulistasid raketi teisipäeval välja Venemaa massilise rünnaku ajal ning relv tabas tahtmatult Poola küla lähedal asuvat põldu, tappes kaks inimest.
NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles kolmapäeval pressikonverentsil, et raketi tulistas välja Ukraina. Reutersi teatel kinnitas seda NATO liitlastele ka USA president Joe Biden, vahendab Delfi.
“Juurdlus jätkub, aga seni ei ole meil mingeid viiteid sellele, et see oli tahtliku rünnaku tagajärg, ja ei ole mingeid viiteid sellele, et Venemaa plaaniks ründavat tegevust NATO vastu,“ ütles Stoltenberg.
“Meie esialgne analüüs viitab sellele, et selle juhtumi põhjustas kõige tõenäolisemalt Ukraina õhutõrjerakett, mis lasti välja Ukraina territooriumi kaitsmiseks Vene tiibrakettide rünnaku vastu. Ukraina ei kanna selle eest vastutust. Vastutust kannab lõpuks Venemaa, sest jätkab ebaseadusliku sõja pidamist Ukraina vastu,“ ütles Stoltenberg.
Tucker Carson täi välja, et kahetsusväärsel kombel on nüüd Ukraina pommitanud Poolat, kuid keegi ei vastuta. “Kuidagi oli Ukraina Poolat pommitanud ja inimesi tapnud. See on tõsi ja ühe päevaga olid Pentagon, NATO ja isegi Poola valitsus sunnitud seda tunnistama,” ütles Carlson. “Nii juhtus, Ukraina tegi seda. Aga siin on huvitav ja meie jaoks oluline on fakt, et Ukraina ei tunnistanud seda kunagi ning Zelenskõi valetas televisioonis”.
VM: raketiintsident Poolas lääne suhtumist Ukrainasse ei mõjuta / Duke´i ülikooli ekspert: Ukraina sai “propagandakingituse”
Kolmapäeval kinnitasid Poola president ja NATO peasekretär, et esialgse hinnangu järgi oli tõenäoliselt tegemist Ukraina õhutõrje raketiga. Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles aga, et on saanud oma kõrgetelt komandöridelt kinnituse, et tegemist ei olnud Ukraina raketiga.
Vikerraadio saates “Vikerhommik” küsisid Kirke Ert ja Sten Teppan välisministeeriumi kantsler Jonatan Vseviovilt, miks Zelenski sellisel seisukohal on, kui liitlased on väitnud vastupidist. Vseviovi sõnul on tavapärane, et esimestel tundidel pärast selle sündmuse juhtumist oli avalikkuses päris palju müra.
“Ma arvan, et siin ei olnud pahatahtlikkust ei liitlaste, ega ka ukrainlaste poolt. Ma arvan, et ka nende esmaste teadete väljutamise käigus pahatahtlikkust ei olnud. Ma arvan, et lääne hoiakuid Ukraina suhtes see intsident ei mõjuta. Kui üldse, siis aitab see kiirendada neid protsesse, mida me sõja võitmiseks vajalikuks peame,” ütles Vseviov.
Business Insider vahendab, et Venemaa eksperdi sõnul on Poolas toimunud surmav raketiintsident ukrainlastele ja Zelenskõile “propagandakingitus”. Simon Miles, Duke’i ülikooli Sanfordi avaliku poliitika kooli dotsent ning Nõukogude Liidu ja USA-Nõukogude suhete ajaloolane leiab, et Venemaa sõja esimene näiline levik väljaspool Ukrainat võib lõppkokkuvõttes tuua tulemust Ukraina presidendi jätkuvatele jõupingutustele täiendava abi ja toetuse saamiseks.
Allikad: lingid artikli sees
Toimetas Hando Tõnumaa
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.