19. jaanuar 2014 kell 10:54
BOSS-i (Baryon Oscillation Spectroscopic Survey) uurimisrühma teadlased kaardistasid universumit enneolematu 99% täpsusega. Nende sõnul on universum on väga lapik ja tõenäoliselt lõputu, ulatudes mõõtmatutesse kaugustesse nii ajas kui ka ruumis.
Astrofüüsikud on New Mexico Apache Pointi observatooriumis asuva maailma ühe suurema lainurk-teleskoobi abil kokku pannud seni kõige täpsema universumi-kaardi, vahendab Delfi Forte.
Kolme aasta jooksul sooritatud katkematute vaatluste käigus kogutud andmete analüüsimise järel kokku pandud uus kaart kujutab endast kaalukat argumenti hüpoteesi kasuks, mille kohaselt meie universum on tasapinnaline. Uurijate osutusel on tõenäoline, et maailmaruum on tegelikult lõputu nii ajas kui ka ruumis.
Rohkem kui kuue miljardi valgusaastaseid vahemaid hõlmaval kaardil on 99-protsendilise täpsusega ära toodud 1,2 miljoni galaktika asukohad.
David Schlegeld, Lawrence Berkeley nimelise riikliku laboratooriumi vanemteadur ja BOSS-i juhtiv uurija, kommenteeris BBC-le, et kui 20 aastat tagasi erinesid astronoomide hinnangud universumi mastaapide kohta 50% ulatuses, siis viis aastat tagasi oli see kahanenud juba 5% ning kaks aastat tagasi 2%. Tema arvates jääb nüüdne 1% veamäär püsima veel pikaks ajaks.
Allikad: Delfi Forte, Space.com, BBC
Foto: scienceblogs.com
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.