2. august 2013 kell 13:16
Eesti tudengisatelliit ESTCube-1 pääses reede hommikul kokkupõrkest kosmoseprügiga, kuid programmi meeskond sai pühapäeva hommikuks juba järgmise kokkupõrkehoiatuse, vahendab BNS.
“Umbes viis sekundit tagasi saime esimese signaali ESTCube’i pealt tagasi, nii et satelliit on väga heas korras ja on kokkupõrkeohust kenasti välja tulnud,” ütles ESTCube’i programmi juht Mart Noorma reede hommikul kell 10.08 vahetult pärast ESTCube-1 levialasse ilmumist BNS-ile. Kui kaugelt kosmoseprügi tükk Eesti tudengisatelliidist möödus, ei osanud Noorma öelda. “Seda kuuleb ameeriklastelt, meil puudub võimalus seda hinnata, aga hinnanguliselt umbes 200 meetrit,” sõnas Noorma.
ESTCube-i programmi meeskond sai reedel hoiatuse, et 4. augusti hommikul ohustab satelliiti järgmine kosmoseprügi tükk. “Seekord on tegemist Vene kanderaketi osakesega, mis on umbes 30 korda suurem, kui see prügitükk, mis meid täna ohustas,” ütles Noorma. “Hea uudis on see, et ta tõenäoliselt möödub ESTCube’ist umbes neli korda kaugemalt, kuid nagu ikka, selles ei saa kunagi päris kindel olla,” lisas ta.
Järgmine intsident leiab Noorma sõnul aset pühapäeva hommikul kell 8.23 Eesti aja järgi ja satelliidi saatus selgub pärast kella kümmet.
Eesti esimese satelliidi ESTCube-1, mis katsetab elektrilise päikesepurje komponente, toimetas 7. mail orbiidile Euroopa kanderakett Vega.
Kuupsatelliidi mõõdud on 10 korda 10 korda 10 sentimeetrit ja kaal veidi üle kilogrammi. ESTCube-1 orbiidile saatmisel kasutatakse esmakordselt uut satelliitide juhtimistarkvara Hummingbird. Satelliidi eesmärk on testida kümnemeetrise juhtme väljalaskmist, mis on osa elektrilise päikesepurje arendamisest, mõõta purjele mõjuvat jõudu ja pildistada väljalastud juhet. Lisamissioonina pildistab satelliit kosmosest Maad ja kui võimalik, siis ka Eestit.
Eesti tudengisatelliidi programmi algatasid Tartu Ülikooli üliõpilased ja õppejõud 2008. aastal eesmärgiga populariseerida reaal- ja inseneriteadusi, anda tudengitele praktilisi kogemusi ning arendada ettevõtlikkust. Eesti tudengisatelliidi projektis on tööperioodi vältel osalenud ligi sada üliõpilast Tartu ülikoolist, Tallinna tehnikaülikoolist, Eesti lennuakadeemiast ning Eesti maaülikoolist. Projekti juhendavad Tartu observatooriumi teadlased ja Tartu ülikooli õppejõud.
Allikas: BNS
Vaata ka ESTCube-1 Facebooki
Pilt: ESTCube-1
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.