Futuroloog Michio Kaku: Inimmõistus on lukuauk järgmisse ajastusse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. jaanuar 2014 kell 20:30



16. septembril 2013 andis USA raadiosaates “Dark matter” intervjuu kuulus teadlane Michio Kaku, kes on New Yorgi ülikooli teoreetilise füüsika professor ja üks stringiteooria rajajatest. Ta on kirjutanud mitu tunnustatud teadusmenukit, sealhulgas ka “Tulevikufüüsika” ja “Võimatute asjade füüsika”. Kaku raamatutest on tehtud seriaale, mida näidatakse Science Channelis ja ta juhib kahte raadiosaadet, “Explorations” ja “Science Fantastic”. Kakul on valmimas ka põnev raamat “The Future of the Mind”, mis räägib inimmõistusega seotud tehnoloogiatest.

 

Teleportatsioon

Kui viia kokku kaks elektroni ja panna nad ühtselt vibreerima, siis nende vahele jääb eraldamisel nähtamatu ühendus. Neid võib paigutada tähesüsteemi erinevatesse otstesse, kuid neil säilib teadmine teineteise käitumisest. Kui ühe elektroni spinn on üles, siis tema partneri spinn on alla. Paraku ei teata, kuidas see ühendus täpselt toimib.

Tänu osakeste infovahetusvõimele katsetatakse kvantteleportatsiooni juba mitmetes riikides, nende seas Austria ja USA. Samuti teleporteeritakse laborites ka footoneid ja tseesiumi aatomeid, mis suudavad nagu elektronid informatsiooni edastada. Praegune footonite teleportatsiooni rekord on 600 meetrit.

Nobeli preemiaga auhinnatud Eugene Vigner uskus, et kvantteooria tõestab kosmilise teadvuse olemasolu. Kui teha erinevaid mõõtmisi, siis sa ei tea enne vaatamist, kas objekt spinnib üles või alla. Ehk siis jälgimise protsess mingil määral teeb kindlaks selle oleku. See tähendab, et vaatlus nõuab teadvust, sest eelnevalt on objektil valik, kuid teda kui teda vaadatakse, peab ta tegema otsuse.

 

 

Tsivilisatsioonid 0, 1, 2, 3

Kosmoses on nelja tüüpi tsivilisatsioonid: 0, 1, 2, 3 – olenevalt nende energiatoodangust.

0-tüüpi tsivilisatsioon saab energia surnud taimedelt – naftast ja kivisöest. Praegu me kasutame juba tüüp 1 telefonsidesüsteemi, milleks on internet. Tuumareaktoreid hakkavad asendama lähiajal ohutud fusioonreaktorid, kuna hiljuti toimunud Fukushima tuumareaktori õnnetuse katastroofilised järelmõjud taanduvad alles 40 aastaga. Alles sajandi pärast saab meist 1 tüüpi tsivilisatsioon, sõltuvalt sellest, kas hävitame end enne või mitte.

Tüüp 1 tsivilisatsioon on planetaarne. Nad kontrollivad tervet planetaarset ilmastikku ja energiat, kaevandades sealhulgas ookeane ja maad, kasutades ka maavärinatest ja vulkaanidest tulenevat energiat.

Tüüp 2 tsivilisatsioon on planetaarne föderatsioon, kes jätkavad energia kaevandamist tähtedelt, koloniseerides mõne tähesüsteemi.

Tüüp 3 tsivilisatsioon siirdub tähesüsteemi energiakaevanduselt galaktilistele energiakaevandusele, moodustades võimsa impeeriumi.

Tüüp 4 (hiljuti kaalutletud) tsivilisatsioon saab energiat tumeenegiast, mis moodustab 73% universumi energiast.

 

Maasarnaste planeetide olemasolu

Maasarnaseid planeete on avastatud tuhandeid, nüüdseks leitakse juba kaks sellist planeeti nädalas. Üle 50% Linnutee tähtedel on planeedid ja nendest tähtedest igal kahesajandal on Maa-tüüpi planeet. Ehk siis 200 miljardi tähega Linnuteel on ligikaudu kaks miljardit Maa-tüüpi planeeti ja loodetavasti leitakse lähiaastatel ka identne kaksik. Nendel planeetidel olevad tsivilisatsioonid on tüüp 2 ja 3, mis tähendab, et võime olla täiesti teadmatult ja primitiivselt nende galaktilise impeeriumi keskmes.

Kuna 0-tüüpi tsivilisatsioon ei pruugi jõuda järgmise tasemeni, siis võime leida mõnelt planeedilt sõdimise jälgi, milleks on radioaktiivsed, kuumad või bakteriaalsed atmosfäärid. Kindel on see, et me ei tohiks avaldada võõrastele tsivilisatsioonidele oma asukohta, sest me ei tea nende kavatsusi. Nad võivad olla tänu oma arengule rahumeelsed, kuid siiski võivad näha meid vaid “lõunasöögina”.

 

Higgsi boson ja salapärane tumeaine

Ohutuks tunnistatud osakeste kiirendiga leitud Higgsi bosoni osake oli vaid hetkeline nähtus, mis võib võrrelda kõrgelt kukkunud klaveri purunemisega, mille konstruktsiooni saab eeldada ainult kuuldud heli põhjal. Ehk siis kiirendatud prootoni purunemisel tekkinud jääkide hulgast, kus Higgsi boson kaob hetkega, saadakse tulemus alles tagasikerimisel. Järgmisena hakatakse uurima juba tumeainet ja loodetakse selle loomisele laboratooriumides.

Esiteks, tumeaine on nähtamatu ja see läheb läbi mateeria nagu kummitus, kuna ei oma laengut. Kui hoida tumeainet käes, siis see vajub läbi käe, kuid jääb pendeldama Maa gravitatsioonivälja ja jõuab tagasi planeedi teiselt poolelt. Hetkel olev kiirenditehnoloogia ei võimalda selle otsimist väheste kiiruste tõttu, kuid viimaste andmete kohaselt plaanib Jaapan investeerida rahvusvahelisse lineaarsesse osakestekiirendisse ILC, mis on piisavalt võimas selleks.

 

Ohtlik supernoova plahvatus võib teha meile lõpu

WR 104 on binaarne tähesüsteem, mis asub meist 8000 valgusaasta kaugusel. Optilised mõõtmised näitavad, et tema pöördliikumise telg on joondatud Maaga ja supernoova tekkimine toob endaga kaasa hävitavad tagajärjed. Kahe surmatantsu tegeva tähe plahvatus toodab gammakiirte purske suunaga Maale ja selle võimsus järgneb suurele paugule. Jääksime ilma suures ulatuses planeeti kaitsvast osoonikihist ja edasine on kõrbemisest tulenev elu väljasuremine.

Radiatsioon hävitaks mitte ainult Maa, vaid ka meie Päikesesüsteemi. Praegu ei ole teada, kas plahvatus on juba toimunud, sest kauguses oleva sündmuse nägemine võtab aega: see võib juhtuda ka homme või tuhande aasta pärast. Samuti ei ole teada, kas see on otsetabamus või riivamine. Seda olukorda võib võrrelda Yellowstone’i rahvuspargi all olevat vulkaaniga, mille purskamine ei ole teada, kuid selle toimumine laastaks tervet Ameerikat.

 

Inimmõistus – lukuauk järgmisesse ajastusse

Hämmastav, mida kõike võib teha kui ühendada inimmõistus arvutiga. Telekineesiga saab liigutada objekte nagu ratastool, majapidamiselektroonikat, proteese ja kursorit arvutiekraanil. Arvutiga ühendatud aju mõtteid saab lugeda ja teatud mõtteid saab edastada ajust ajju – see on nagu sünteetiline telepaatia. See töötab ajusignaalide dekodeerimisega millessegi, mis on äratuntav. Oleme sellise ajastu alguses, kus unenägudest saab fotosid teha ja isegi salvestada neid videona. Praegu on veel kõik algstaadiumis ja arvuti tunneb vaid ära, milliseid objekte inimene unes näeb.

Samuti suudetakse juba laadida tõelisi ja valemälestusi hiirte ajju, nii et mälestuste üleslaadimine inimeste ajju ei ole enam kaugel. Loomulikult toob see endaga kaasa ohte, nagu olukord, kus kohtupingis olevale inimesele on sisestatud valemälestused. Turvalisuse tagamisel on sel aga hindamatu väärtus. Võimalik, et mõnekümne aasta pärast asendab internetivõrgustiku ajudevõrgustik, kus saame vahetada mõtteid, tundeid ja mälestusi. Saabub uudne ajastu, kus ei kulutata aega enam infovahetusele ja õppimisele.

 

Tuumapommid väljapressimiseks

Kui suuri tuumapomme jääb vähemaks, siis paraku väiksemaid tekib aina juurde. Esimesed tuumapommid olid tohutud ja neid oli transportida keerukas, kuid järgmised mahtusid juba mürskudesse – siiski sinnapaika areng ei jäänud. Tuumapomme ehitatakse nüüd ka kohvri sisse ja väljapressimise eesmärgil paigutatakse neid linnaalustesse kanalisatsioonisüsteemidesse. Neid kutsutakse kolmanda põlvkonna hüdrogeenlõhkepeadeks ja need on eritellimusel kujundatud lõhkeseadeldised, mis võivad hävitada terve suurlinna.

 

Kolooniate loomine Marsile

NASA juhi sõnul on Marsi vallutamine eesmärk, kuid selle teostus oleneb valitsuse rahastuse valmidusest, sest me vajaksime uut kanderaketti ja meeskonda, kes kaks aastat sinna sõidaks. Peaksime olema kaheplaneediline liik, sest praegu on meil kõik ühes korvis. Piisab ühest dinosaurused tapnud asteroidist, mis pühiks kogu elu planeedilt. Marsi koloniseerimine võib olla keeruline protsess, kuid vajame tagavara ja kusagilt peab alustama. Seniks aga tuleb varustada kosmosepiir asteroide jälgivate sateliitidega, mis teavitavad meid lähenevast asteroidist. Praegu saame liiga hilja uut infot ja harilikult alles pärast asteroidi möödumist Maast.

 

 

Raadiosse helistaja:

Millised on sinu ideed uues füüsikas, millele ei kehti enam vanad standardid?

Michio Kaku: Minu igapäevatööks on stringiteooria, kus elementaarosakesed nagu kvargid, elektronid ja nutriinod on vibreerivad stringid. Nad on nagu kummipaelad, mille vibratsiooni muutes saab mõjutada selle olemust – need on nagu noodid muusikas. Füüsikaseadused on kui harmoonia ja keemia kui meloodia, moodustades universumi sümfoonia. Albert Einstein proovis leida seda suuremat teadvust, arvan, et see on kosmiline muusika, mis resoneerib läbi 11-mõõtmelise hüperruumi. Elame maailmas, mis on täis üllatusi ja ootamatusi. Näeme enda ümber madala võnkega ained, kuid on olemas ka tumeaine, mis on kõrgema vibratsiooniga. See võib olla isegi meie elutoas.

 

 

Kuula saadet siit (algab 0.16:50).

Michio Kaku veebileht www.mkaku.org

Fotod: gadgetlava.com, astroblogs.nl, personal.psu.edu, cdn.zmescience.com

 

Toimetas Laur Raudsoo

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt