Hiinlaste kulgur maandus edukalt Kuule

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. detsember 2013 kell 17:00



Hiina kosmosemoodul koos kuukulguriga maandus laupäeval edukalt Kuul ja Hiina teatas, et tegemist on suure läbimurdega Hiina ambitsioonikas kosmoseprogrammis. Hiina sai kolmandaks riigiks USA ja endise Nõukogude Liidu järel, kes on Kuule missiooni saatnud. Tegemist oli esimese n-ö pehme maandumisega kuule rohkem kui 37 aasta järel.

 

Kosmosemoodul Chang’e-3 startis kanderaketiga Long March-3B missioonile 12 päeva tagasi. Chang’e-3 on saanud nime Hiina mütoloogilise kuujumalanna ja 120- kilone kulgur tema lemmiklooma Yutu (Nefriitjänes) järgi.

Kulgur maandus 236-kilomeetrise läbimõõduga tasandikule, mis kannab ladinakeelset nime Sinus Iridum ehk Vikerkaarte laht. Tema kolm kuud kestva missiooni eesmärgiks on Kuu pinna uurimine ja maavarade otsimine.

 

Esimese inimese saatis Hiina kosmosesse kümme aastat tagasi. Hiina kosmosevõimekus jääb USA-st ja Venemaast maha, kuid Pekingil on ambitsioonikas kosmoseprogramm, sealhulgas plaan saata inimene Kuule ning ehitada 2020. aastaks Maa orbiidile uurimisjaam. Ekspertide hinnangul ei ole Hiina Kuu-missiooni taga mitte otsene vajadus, vaid tahe ennast võimeka ja arenenud riigina näidata, seda nii siseriiklikult kui ka välismaailma jaoks.

 

 

 

Allikad: BNS, BBC, Yahoo!

Fotod: cbs.ca, ekraanikuva

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt