Kosmoseprügi tekitamise edetabelit juhib Venemaa

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. november 2013 kell 13:35



Venemaa kosmosespetsialistide arvestuste kohaselt on USA esimesel kohal orbiidil olevate toimivate kosmoseaparaatide hulga poolest, kuid Venemaa juhib ülekaalukalt kosmoseprügistamise edetabelit, vahendas ERR.

 

Kosmoseprügistamise liidril Venemaal on 6125 kosmoseprügiks kvalifitseeruvat objekti, USA-l 4627 ning Hiinal 3672. Ligi 80 protsenti kosmoseprügist ringleb maalähedasel orbiidil, vahendas Interfax.

Oktoobri lõpu seisuga on Venemaa vastavasse andmebaasi kantud ja katalogiseeritud maalähedasel orbiidil kokku 16 886 objekti, millest vaid 1153 on seni toimivad.

USA-l on praegu toimivaid kosmoseaparaate 371, Hiinal 113 ja Venemaal 111 ehk USA-le kuulub 32 protsenti, Hiinale ja Venemaale kokku 10 protsenti, Jaapanile 4-5 protsenti ja Indiale 3 protsenti toimivaid aparaate. Ülejäänud riikidel või operaatoritel on 2 protsenti või vähem kosmoseaparaate.

Kosmoseprügi sisaldab 2588 mittefunktsioneerivat satelliiti, 1918 kasutatud kanderaketti ja raketi ülemisi asteid, 11 227 kosmoselaevade, kanderakettide, raketi ülemiste astmete või stardiseadeldiste tükki.

Kosmoseprügi on nimetus töökõlbmatutele objektidele Maa orbiidil. Selle hulgas on raketiastmed, kasutuskõlbmatud satelliidid, prügi kosmoselaevade ja satelliitide hävimisest ja muud kosmoselaevadele ohtlikud objektid orbiidil. Kosmoseprügi on ohuks praegu kasutuses olevatele satelliitidele, hiljuti oli see ohuks ka Eesti esimesele tehiskaaslasele ESTCube-1. Kosmosetehnoloogias on kosmoseprügi eemaldamine ja vältimine väga aktuaalne.

 

Allikad: ERR, Interfax, Vikipeedia

Vaata ka: Ärileht

Foto: ultraprogress.ru

 

Toimetas Ksenia Kask

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt