11. oktoober 2013 kell 22:00
Märtsis avaldas Euroopa kosmoseagentuur seni kõige täpsema mikrolainelise taustkiirguse kaardi, mis põhines Plancki kosmoseteleskoobi andmetel. Kuigi kosmoses helilained ei levi, on siiski võimalik kiirgust meile kuuldavaks heliks teisendada, vahendas Tartu ülikooli teadusportaal Novaator.
USA Washingtoni ülikooli füüsik John G. Cramer kaardistas jääkkiirguse muutustele vastavad helisagedused ja taandas need inimkõrvale kuuldavasse vahemikku. Cramer on universumi muusikat kuuldavaks teinud ka varem. Kümmekond aastat tagasi pani ta kõlama kosmilist taustkiirguse andmed, mis pärinesid NASA Wilkinsoni mikrolainete anisotroopsuse sondilt.
Uus helifail peegeldab kõige uuemaid teadmisi, mis meil on kosmilise mikrolaine-taustkiirguse kohta. Crameri sõnul eraldus kõige rohkem kiirgust, kui universum oli 379 000 aastat vana. Sadakond tuhat aastat enne ja pärast seda kõrgaega langes kiirgustase peaaegu poole võrra.
Teadlase kinnitusel tekitab paisuv universum madalaid bassihelisid, sest heli lainepikkusi nii-öelda venitatakse ja nende sagedused muutuvad madamalaks.
Pooleteise minuti pikkune pala sisaldab universumi esimese 760 000 aasta helisid. See jääb meenutama neli aastat tõhusat tööd teinud Plancki kosmoseteleskoopi, mis saadetakse kümnekonna päeva pärast pensionile. Sel nädalal hävitatakse selle kütusevarud ja hakatakse akusid ja sidesüsteemi lahti ühendama.
Plancki viimane sideseanss Maaga on plaanis 23. oktoobril. Pärast seda jääb oma aja ära elanud kosmoseteleskoop tiirlema ümber Päikese.
Kuula uut helifaili SIIT.
Võrdle ka vana versiooniga.
Lisalugemine: The Sound of the Big Bang
Allikas: Novaator
Foto: wired.com
Toimetas Maarja Aljas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.