25. veebruar 2014 kell 21:30
Astronoomid kinnitavad, et ligi pool tonni kaaluv meteoriit põrkas eelmisel aastal kokku Kuuga, tekitades ebatavalise sähvatuse, mida oli võimalik näha isegi Maalt. Tegemist on kõige pikema ja eredama valgussähvatusega, mis siiani Kuul on dokumenteeritud. Maa poole liikudes põlevad sama suurusega objektid tavaliselt atmosfääris ära, tekitades erakordseid tulekerasid.
2013. aasta septembris salvestasid MIDAS (Moon Impacts Detection and Analysis System) projekti teadlased video, millelt paistvat sähvatust oleks olnud Maalt võimalik isegi palja silmaga näha, kui see poleks just juhtunud Kuu pimedamal küljel.
Video abil on võimalik olla meteoriidi ja Kuu kokkupõrkele järgnenud plahvatuse järelkuma tunnistajaks. Järelkuma oli nähtav kaheksa sekundit pärast meteoriidi Kuu laavaga täidetud jõgikonda nimega Mare Nubium kukkumist.
Professor Jose Madiedo, MIDAS projekti teadlase sõnul on Kuul toimuvad kokkupõrked tavaliselt väga lühikese kestusega. Seekordne kokkupõrge oli peaaegu sama ere kui Põhjanael, olles seega kõige eredamalt nähtav kokkupõrge, mis siiani dokumenteeritud on. Madiedo sõnul teadis ta kohe, et ta oli erakordse sündmuse tunnistajaks.
Meteoriit tabas Kuu pinda kiirusega 61 000 kilomeetrit tunnis ning kaalus hinnanguliselt umbes 400 kg. Teadlaste sõnul vallandus kokkupõrkes energiat samaväärselt 15 tonni lõhkeainega ning see võis tekitada kuni 40 meetri laiuse kraatri.
Kuud jälgides loodab Madiedo teada saada rohkem ka võimalike ohtude kohta, mis meid ähvardavad. Kuu ja Maa on väga lähedased naabrid ning mis juhtub Kuul, võib juhtuda ka Maal. Kokkupõrge on märgiks sellest, et sellise suurusega kivide kokkupõrke oht Maaga on siiani arvatust 10 korda suurem.
Vaata ka teadlaste salvestatud videot kokkupõrkest:
Allikad: RT, The Guardian, The Independent
Foto: space.com
Toimetas Hendrik Mere
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.