Leht: Vene eriteenistused kuulavad pealt Skype’i kõnesid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. märts 2013 kell 17:07



 

ERR kirjutas, et Venemaa eriteenistused suudavad nüüd pealt kuulata Skype’is peetavaid kõnesid, kirjutas ajaleht Vedomosti. Infoturbefirma Group-IB peadirektor Ilja Satškov rääkis ajalehele, et eriteenistustel on juba paar aastat olnud võimalik mittte ainult pealt kuulata, aga ka Skype’i kasutaja asukohta kindlaks määrata. “Sel põhjusel on meie firma töötajatel keelatud Skype’is tööasjadest rääkida,” rääkis Satškov.

 

Peak Systemsi tegevjuht Maksim Emm selgitas, et pärast Skype’i omandamist 2011. aastal Microsofti poolt lisas viimane Skype’i kliendile seadusliku pealtkuulamise tehnoloogia. Nüüd saab iga abonendi lülitada ümber spetsiaalsele režiimile, mille puhul varem kliendi arvutis või telefonis genereeritud koodivõtmed genereeritakse nüüd serveris. Olles saanud ligipääsu serverile, on eriteenistusel võimalik kõnet pealt kuulata või kirjavahetust lugeda.

Spetsialistide sõnul ei jälgi Vene eriteenistused Skype’is toimuvat mitte alati kohtu loal – vahel tehakse seda “lihtsalt tellimise peale”. Ühe siseministeeriumi ametniku sõnul ei kujuta Skype’i pealtkuulamine eriteenistustele suurt probleemi. Samas keeldusid nii siseministeeriumi kui ka föderaalse julgeolekuteenistuse (FSB) esindajad teemat kommenteerimast. Selgitusi ei soovinud anda ka Microsofti esindajad.

Varem oli Microsofti juht Venemaal Nikolai Prjanišnikov rääkinud, et Microsoft võib FSB-le Skype’i lähtekoodi avada. Lähtekood iseenesest ei võimaldaks kõnesid pealt kuulata, kuid selle abil saaksid eriteenistused leida lihtsama võimaluse info dekodeerimiseks.

Kaks vene ettevõtjat, kes pidasid paremaks Londonisse kolida, rääkisid, et nad teavad Skype’i pealtkuulamise võimalustest ning selle tõttu kasutavad nad teenust “suure ettevaatlikkusega”. Nende naaber, Venemaa juhtiva sidefirma Evroset asutaja Jevgeni Tšitšvarkin talitab samamoodi.

Sel nädalal sai teatavaks, et Skype’i Hiina versioonis on spetsiaalne programm, mis võimaldab abonendi tegevust jälgida. New Mexico ülikooli teadlane Jefrrey Knockel tuvastas, et sinna on paigaldatud keylogger ehk septsiaalne programm, mis fikseerib kasutaja tegevust klaviatuuril. Programmi abil on võimalik tuvastada ebasoovitavaid sõnu ning saata kogutud info “sinna, kuhu vaja”. Knockel tõi välja isegi rea sõnu, mida Hiina võimud pelgavad: Tijananmen (väljak, kus 1989. aastal toimus veresaun), Human Rights Watch, Piirideta Reporterid, BBC News jt.

 

Allikas: ERR

Loe lisaks: The Moscow Times

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt