24. märts 2014 kell 21:01
Kümme aastat kosmoses töötanud NASA kosmoseteleskoop Spitzer on Linnuteest teinud kaks miljonit infrapunafotot. Nüüd on selle põhjal kokku pandud põhjalik panoraamvaade, vahendab TÜ teadusuudiste portaal Novaator.
Väljaprindituna kataks 20 gigapiksli suurune mosaiik jalgpallistaadioni, kuid veebis saab igaüks seda endale sobivaks suurendada.
Linnutee on lame spiraalne ketas. Päikesesüsteem asub selle ühe spiraalharu välisservas. Seetõttu on panoraamil näha üle poole meie galaktika tähtedest, kuigi Spitzer on seni pildistanud vaid umbes kolm protsenti kogu taevast.
Nähtavat valgust kasutavate teleskoopide vaatevõimet piirab kosmiline tolm, kuid infrapunavalguses tehtud fotodel on näha nii uute tähtede tekkimise alad kui ka Linnutee galaktika musta auguga kese.
Spitzeri kosmoseteleskoobi andmete abil kaardistatakse ka meie galaktika spiraalharude paiknemist ja kuju. Samuti uurib Spitzer kõige kaugemaid galaktikaid ja planeete.
Uue mosaiigi põhjal valivad NASA teadlased välja kõige huvitavamad tähetekkealad, mida hakkab uurima 2018. aastal tööd alustav James Webbi kosmoseteleskoop.
Vaata ka videot:
Allikad: Novaator, Spitzer Space Telescope, NASA Youtube
Foto:
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.