11. september 2013 kell 13:25
Möödunud aasta aprillis plahvatas USA-s California kohal väikese kaubiku suurune meteoor, mille killud langesid Sutter’s Milli piirkonda. Esialgse uurimise põhjal oli kosmiline külaline haruldane süsinikkondriit. Need meteoriidid sarnanevad koostiselt Päikesega, kuid sisaldavad vähem gaase. Lisaks on Sutter’s Milli meteoriidi koostises orgaanilisi aineid, mida pole kunagi varem meteoriidikildudest leitud, vahendab Tartu Ülikooli teadusuudiste portaal.
Arizona osariigi ülikooli biokeemik Sandra Pizzarello uuris Sutter’s Milli meteoriidi kaht kildu ja katse tavapärasel viisil orgaanilisi aineid leida läks luhta. Seejärel pani Pizzarello kivitükikesed keskkonda, mis jäljendas ookeanipõhjas olevaid kuumaveeallikaid, sest arvatakse, et just sellistes tingimuses võis kunagi elu Maal alguse saada.
Uurijal õnnestus meteoriidikildudest eraldada lisaks hapnikku sisaldavatele aromaatsetele ühenditele ka muid keerukaid molekule, mida pole kunagi varem meteoriitidest leitud. Pizzarello oletusel võib kõikides meteoriidikildudes leiduda palju rohkem orgaanilisi aineid, kui seni arvati. Tema leitud molekulid on olulised seetõttu, et võivad moodustada algelisi kambrikesi, kuhu saavad koguneda erinevad orgaanilised ained. See omakorda võis soodustada keemilist evolutsiooni.
Enamasti kukuvad Maale tükikesed Marsi ja Jupiteri vahel liikuvatest asteroididest. Osad neist sisaldavad orgaanilisi molekule. See on tekitanud teooria, et elu tekkimiseks vajalikud ained võisid meie planeedile sattuda kosmosest, ning uus uuring tõestab, et elu tekkeks vajalikku materjali saabus meie planeedile palju rohkem, kui seni arvati.
Allikad: Novaator, uurimustöö
Foto: cosmicdiary.org
Toimetas Maarja Aljas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.