10. aprill 2013 kell 15:38
Astronoomid on avastanud, et must auk neelas üht hiiglaslikku, kümneid kordi Jupiterist suuremat planeeti, kuid oli oma söömaaja poolepealt katki jätnud. “Nägime esimest korda, et must auk jättis taevakeha pooleldi puutumata,” sõnas Šveitsi Genfi observatooriumi astronoom Roland Walter.
Walter lisas, et must auk on nende arvutuste kohaselt “söönud” planeedi väliskihti umbes 10% planeedi kogumassist ning selle tihedam tuum on jäänud musta augu orbiidile.
“Juhtum leidis ootamatult aset galaktikas, mis on olnud vaikne vähemalt 20-30 aastat,” kommenteeris Poola Białystoki ülikooli teadlane Marek Nikolajuk. Galaktika NGC 4845 keskel asuv must auk, mis võtab ruumi umbes 300 000 Päikese jagu, “näksis” objekti, mis on umbes 14 korda Jupiterist suurem.
Vaata sündmuse kohta animeeritud videot siit.
Astronoomide sõnul on ka Linnutee galaktika hiiglaslikul mustal augul peagi söömaaeg ees, sest selle aasta lõpuks jõuab tema hambusse Maast mitu korda suurem gaasipilv.
Uuring avaldati aprillis ajakirjas “Astronomy & Astrophysics”.
Allikas ja foto: Space.com
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.