NASA avastas uue kiirgusvööndi Maa ümber

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. märts 2013 kell 10:15



 

USA kosmoseagentuuri NASA Van Alleni sondide missioon avastas varem tundmatu kolmanda kiirgusvööndi Maa ümber, mis paljastab ootamatute struktuuride ja protsesside olemasolu nendes ohtlikes kosmosepiirkondades, kirjutab Delfi Forte.

 

Van Alleni kiirgusvööndite varasemate vaatlustega on pikka aega dokumenteeritud kaks eristatavat kinni püütud kiirguse tsooni, mis ümbritsevad meie planeeti. 30. augustil välja saadetud kahe Van Alleni sondi pardal olevad osakeste avastamise instrumendid paljastasid aga teadlastele kiiresti ka uue kolmanda kiirgustsooni olemasolu, teatab NASA.

Kiirgusvööndid, mis on nime saanud nende avastaja James Van Alleni järgi, on tänapäeva kosmosepõhistest tehnoloogiatest sõltuva ühiskonna jaoks kriitilise tähtsusega. Van Alleni vööndeid mõjutavad päikesetormid ja kosmoseilm ning need võivad tohutult paisuda. Kui see juhtub, kujutavad kiirgusvööndid endast ohtu kommunikatsioonidele ja GPS-i satelliitidele ning kosmoses viibivatele inimestele.

 

Avastus paljastab kiirgusvööndite dünaamilise ja muutuva iseloomu ning parandab meie arusaamist selle kohta, kuidas need reageerivad Päikese aktiivsusele. Neljapäeval ajakirjas Science avaldatud andmed on kogutud kahe sondi esimese läbilennuga meie planeedi kiirgusvöönditest.

Mõlemal Van Alleni sondil on sama aparatuur, mis võimaldab teadlastel koguda enneolematult detailseid andmeid kiirgusvööndite kohta. Need andmed on tähtsad, et uurida kosmoseilma mõju Maale ning ka fundamentaalseid füüsilisi protsesse, mida on vaadeldud teiste objektide, näiteks meie päikesesüsteemi teiste planeetide ja kaugete udukogude ümber.

Avastus tehti uue inmstrumendi REPT (Relativistic Electron Proton Telescope) abil, mis on osa ECT-st (Energetic Particle, Composition, and Thermal Plasma Suite), mis paljastas, et võib olemas olla kolm pikaajalise kestvusega vööndistruktuuri ning teine tühi tsoon või ruum nende vahel.

 

Loe kogu artiklit Delfi Fortest.

Vaata ka: NASA

Foto: NASA kodulehekülg

Toimetas Õnne Puhk

 

 

 

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt