26. juuni 2013 kell 17:13
Veebilehe helioviewer.org kaudu tuvastati 17.–18. juunil Päikese kõrval umbes Jupiteri mõõtu kerakujuline objekt. Selle üle, kas meie Päikesesüsteem võiks olla binaarne tähesüsteem, on spekuleeritud juba palju aastaid. Binaarses tähesüsteemis on kaks tähte, mis tiirlevad ümber ühise massikeskme. Ühte neist peetakse peamiseks täheks ja teist saatvaks täheks.
Wikipedia andmetel on hinnanguliselt üks kolmandik Linnutee tähesüsteemides binaarsed või enamast kui kahest tähest koosnevad. Ülejäänud kaks kolmandikku on ühe tähega süsteemid.
Helioviewer.org on uus interaktiivne NASA ja ESA (European Space Agency) välja töötatud tööriist, mille abil nii teadlased kui ka avalikkus saavad uurida Päikest jälgiva kosmoselaeva poolt tehtud pilte. Selle projekti eesmärk on võimaldada Päikese ja sisemise heliosfääri uurimise võimalust igaühele.
Jupiter on Päikesesüsteemi kõige suurem planeet, mille mass on kaks ja pool korda suurem kui kõikide teiste Päikesesüsteemi planeetide mass kokku. Koos Saturni, Uraani ja Neptuuniga klassifitseeritakse seda gaasihiiglaseks.
Allikad: Intellihub, helioviewer.org, geeked.gsfc.nasa.gov
Foto: helioviewer.org
Toimetas: Katrin Suik
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.