8. august 2013 kell 15:40
Päike on üks meie elu alustalasid ja seepärast on oluline teada, mis sellega toimub. Kui 2011. aastal toimus suur hirmutamine hiiglaslike päiksetormide ning isegi tehnoloogia surmaga, siis nüüdseks on teada, et kuigi oodati Päikese aktiivuse olulist tugevnemist, seda ei juhtunud.
Nimelt peaks meie täht jõudma peagi aktiivsuse kõrgpunkti, mille käigus vahetuvad ka taevakeha magnetpoolused. See juhtub umbes iga 11 aasta järel ning aktiivsuse kõrgperioodi iseloomustavad harilikult suured päikeseplekid, mis tekivad siis, kui Päikesel toimub purse, mis Päikese pinnal pulbitseva plasma ilmaruumi paiskab. Kui plekk juhtub olema Maa suunas, jääme me ka päikesetuulte meelevalda, mis võivad kaasa tuua häireid raadiosides, GPS-süsteemides ning probleeme satelliitidega. Teisest küljest toimuvad pärast suuri purskeid ka kõige kaunimad virmaliste vaatemängud.
NASA teadlased ootavad Päikese magnetpooluste vahetumist lähima kolme-nelja kuu jooksul, kuid Päike ei näita ikka veel üles erilist aktiivsust. Teadlased on ka tähele pannud, et Päikese aktiivsus on viimase sajandi madalseisus ning ka see nähtus tundub käivat tsüklitena, mis on umbes saja aasta pikkused, kuigi pole teada, mis täpselt nende tsüklite pikkuse määrab.
Päikese aktiivsus mõjutab ka mingil määral Maa kliimat, kuid teadlased on eriarvamusel, kui palju täpselt. On ka teooria Päikese madala aktiivsuse ja Põhja-Euroopa külmade talvede seotuse kohta, kuid samas ei tohiks ühe piirkonna jahenemine kogu maakera kliimale eriti drastiliselt mõjuda.
Fox Newsi sensatsioonimaiguline uudislõik “Päikese küljest ära kukkunud tükist”:
Lisalugemist Päikese aktiivsuse kohta: Imeline teadus
Siit saab jälgida kosmoseilma ja hoida peal Päikese aktiivsusel: Ilm.ee
Allikad: NASA, The Daily Mail, The Top Information Post
Foto: NASA
Toimetas Maarja Aljas
Märguanded
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.