Pluuto uued kuud said nimedeks Kerberos ja Styx

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. juuli 2013 kell 15:11



Päikesesüsteemi tuntuima kääbusplaneedi Pluuto neljandal ja viiendal kuul on nüüd ametlikud nimed. Seni tunti neid väikesi taevakehi lihtsalt lühendite P4 ja P5 all, aga Rahvusvahelise Astronoomia Liidu (IAU) eilse otsuse järgi on neil nüüd nimedeks Kerberos ja Styx, vahendas ERR.

 

Just neid nimesid toetati enim hiljutisel avalikul nimevõistlusel. Kui tavaliselt kuulub uuele taevakehale nime panemise au selle avastajale, siis seekord otsustasid teadlased läheneda asjale populistlikumalt, pakkudes rahvale võimaluse nimed valida.

Internetis toimunud nimekonkursile sai ettepanekuid teha või hääletada oma lemmiknime poolt selle aasta veebruaris kahe nädala jooksul ja tingimuseks oli see, et need peavad sobima Pluuto (Pluuto on saanud oma nime Vana-Rooma jumala Pluto järgi. Vana-Kreeka mütoloogias vastab talle allmaailmajumal Hades, Zeusi vend – Toim.) loomusega ja ei tohtinud enne kasutusel olla.

Kaalukausile jäi 12 nime, millele lisati veel kaheksa. Hääletajaid oli üle 450 000 ja nimevariante 30 000 ringis. Muu hulgas pakuti välja selliseid nimesid nagu Stephen ja Colbert, Mickey ja Minnie, Potato ja Pota(h)to.

Pluuto uued kuud avastati alles aastatel 2011 ja 2012. Kosmoseteleskoobiga Hubble tehtud vaatlustel ilmnes, et neljas Pluuto kuu, mis on nüüd tuntud kui Kerberos, tiirleb Nixi ja Hydra orbiidi vahelises vööndis. Viienda kuu ehk Styxi tiirud jäävad aga Nixi ja Charoni orbiitide vahele.

Seega on  Pluutol viis kuud lähimast kaugeimani Charon, Styx, Nix, Kerberos ja Hydra. Nixi ja Hydra avastasid astronoomid Hubble’i teleskoobiga aastal 2005. Charon on teada juba 1978. aastast.

Kerberose läbimõõduks hinnatakse 13-34 kilomeetrit, Styxi omaks 10-25 kilomeetrit. Nimed pärinevad Kreeka mütoloogiast: Kerberos on allmaailma valvav mitmepealine koer, Styx aga allmaailmas voolav jõgi. Styxi nime kannab ka üks jumalanna, titaanide Oceanuse ja Tethyse tütar.

 

Allikas: ERR, Wired, IAU

Foto: www.newswhip.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.