Salapärane madal müra rikub inimeste elusid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. juuli 2013 kell 22:15



Varem oleme kirjutanud, kuidas kõikjalt üle maailma tuleb teateid kummaliste metalsete helide kohta, aga seni pole suudetud rahuldavalt seletada ka üminat või madalat undamist (ingl k the Hum), mille üle on inimesed kurtnud erinevates paikades juba aastakümneid. Heli on kirjeldatud kui diiselmootori lakkamatut töötamist või vibreerimist ning see ajab pikapeale meeleheitele inimesed, kes seda kuulda suudavad.

 

Teated häirivast mürast hakkasid laekuma juba 1950-ndatel, kuid kuigi on pakutud välja mitmeid põhjuseid ning tehtud ka uurimusi, ei ole jõutud ühtsete järeldusteni. Teadlased on vaid suutnud tuvastada, et heli kuuleb pelgalt paar protsenti teatud piirkondades viibivatest inimestest, kusjuures enamasti on tegemist pigem naissoost 50–70-aastaste isikutega. Rohkem on teateid maapiirkondadest, ilmselt selle pärast, et linnas on muu müratase kõrgem; heli kuuldakse peamiselt siseruumides ja pigem öösiti, kuigi on väga palju ka teistsuguseid näiteid.

“See on nagu piinamisvõte, vahel ma tahaksin lihtsalt karjuda,” on BBC-le kirjeldanud üks Suurbritannias Leedsis elav 69-aastane endine õpetaja. “See on kõige hullem öösiti. On raske magama jääda, sest ma kuulen seda tukslevat heli taustal… Sa viskled ja pöörad ning see häirib sind üha rohkem ja rohkem.”

Kuna häirivat müra on võimelised kuulma vaid väga väike osa inimestest, lisab stressi ka see, et paljud teised peavad fenomeni lihtsalt ettekujutuse viljaks või kuulmis- ja psüühhikahäireteks, mistõttu ei julge paljud probleemist rääkida. Samuti ei ole heli tihti harilike vahenditega lindistada võimalik, kuid erinevates probleemkohtades läbi viidud uuringud tõestavad, et madalasageduslik müra tõepoolest eksisteerib.

Suurbritannias tõstatus probleem, kui Bristoli ajaleht küsis 70-ndatel oma lugejatelt, kas nad kuulevad linnas üminat, millele reageeris umbes 800 inimest, kes väitsid, et jah. Probleem vältas aastaid ja elanikud kaebasid unehäirete, peavalude, iivelduse ja ninaverejooksude üle. Eksperdid leidsid, et süüdi on liiklus ja tehased.

Erinevates paikades üle maailma on süüdlaseks on peetud nii põllumajanduses kui ka tööstuses kasutatavaid masinaid; madalat seismilist aktiivsust, mida põhjustavad ookeanilained; kõrgepingeliine, gaasitorusid, mobiilimaste, tuulefarme, tuumajäätmeid ning isegi allveelaevu. Kuna tegemist on paljusid inimesi puudutava salapärase hädaga, on liikvel ka laialdaselt teooriaid alates salajastest sõjaväekatsetustest lõpetades tulnukatega. Fenomeni on lühidalt mainitud ka kultussarjas “The X-Files”.

Kuulmishäiretega tegelev ja aastakümneid probleemile kaasa elanud doktor David Baguley on väitnud, et kahel kolmandikul juhtudest on väline müratekitaja leitav, kuid peamine probleem peitub ikkagi selles, et inimesed hakkavad segavale mürale keskenduma, mis võib heli mitmekordistada ja tõepoolest elu väga tugevalt häirima hakata. Suurbritannias on vähemalt üks enesetapp otseselt fenomeniga seotav, kuid mõnede allikate väitel on segava kumina kuulmine Suurbritannias lausa iga kümnenda enesetapu taga.

 

 

 

Allikad: NBC News, BBC 1, BBC 2, Daily Mail

Foto: xtendedthoughts.wordpress.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt