Uus aeg kinnitatud: ESTCube-1 stardib 7. mai hommikul kell 5.06

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. mai 2013 kell 19:39



 

Tuul Prantsuse Guajaana kohal on vaibunud ning Euroopa uusima kanderaketi Vega stardiprotseduur taaskäivitatud. ESTCube-1 delegatsiooni juht Euroopa kosmosesadamas, Tartu ülikooli doktorant Silver Lätt teatas, et kui ilm või tehnika uuesti alt ei vea, siis stardib kanderakett Vega koos Eesti esimese satelliidiga 7. mai varahommikul kell 5.06. Eesti saamist kosmoseriigiks saab jälgida otseülekandena veebilehelt Arianespace.tv.

 

Kosmosesadama meteoroloogide hinnangul on tugevad tuuled atmosfääri ülakihtides vaibunud, kinnitades sellega uue stardiaja – 7. mai, teisipäeva varahommik kell 5.06. Kanderakett on tehniliselt valmis ja ootab platvormil stardivõimalust juba reedest, kuid tugevad tuuled 10-30 km kõrgustes atmosfäärikihtides ei võimaldanud raketi starti esialgselt ettenähtud ajal.

„Enne ei usu, kui oma silmaga starti näen. Kogu tudengisatelliidi meeskonna ärevus on uuesti haripunktis ja loodame jällegi looduse armulikkusele. Koguneme jälle Tartu observatooriumisse ESTCube-1 juhtimiskeskusesse, et starti jälgida ning esimeseks sideseansiks valmistuda,“ ütles projekti juhendaja, Tartu observatooriumi vanemteadur ja Tartu ülikooli dotsent Mart Noorma.

ESTCube-1 alustab 45 minutit peale kanderaketist eemaldumist kontrollsignaali edastamist, mida on kõigil raadioamatööridel võimalik vastu võtta sagedusel 437,250 MHz. ESTCube-1 orbiidi täpsed parameetrid teatab Euroopa kosmoseagentuur peale satelliidi orbiidileviimist, kuid kui kanderakett ettenähtud trajektoorist kõrvale ei kaldu, siis esimest ülelendu Eestist võib oodata juba veidi vähem kui viis tundi peale starti.

ESTCube-1 kaasreisijateks Vega lennul on Euroopa kaugseiresatelliit Proba-V ja Vietnami esimene kaugseiresatelliit VNREDSat-1A. ESTCube-1 jõuab oma ettenähtud orbiidile satelliitidest kolmandana, teisipäeva, 7. mai varahommikul ligikaudu kell 7.06. Sündmust saab otseülekandena jälgida veebilehelt Arianspace.tv, kus näeb kanderaketi starti ning ülekannet ESA missioonijuhtimiskeskusest kuni ESTCube-1 eraldumiseni.

 

Allikas: TÜ koduleht

ESTCube-1 koduleht.

Satelliidi ametlik uudistekanal Facebookis.

Info raadioamatööridele.

Foto: ekraanikuva

 

Toimetas Ksenia Kask

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt