17. juuni 2013 kell 21:29
Grupp teadlasi, ärimehi ja ettevõtjaid on väsinud ootamast, millal maavälised olendid meiega ühendust võtavad. Et initsiatiiv haarata, on ellu kutsutud projekt Lone Signal, mis hakkab teisipäeva varahommikust edastama internetikasutajate sõnumeid ja pilte kosmosesse. Projektist saab inimkonna esimene katse saata järejepidevalt sõnumeid maavälisele intelligentsile.
“Ma mäletan oma lapsepõlvest, kuidas ma tähtede poole vaadates alati mõtlesin, et keegi kindlasti vaatab mind samamoodi vastu,“ räägib Ernesto Qualizza, Lone Signali turundusjuht. “Me kõik tahame teada, mis on teiselpool mäge ning see on lihtsalt taolise uudishimu pikendus.“
Fokusseeritud lähenemine
Lone Signali kallal töötavad teadlased valisid välja konkreetse koha kosmoses. Kõik sõnumid, mis firma ühenduse kaudu saadetakse, lähevad tähesüsteemi nimega Gliese 526, mis asub Maast umbes 17,6 valgusaasta kaugusel.
Punane kääbustäht Gliese 526 on hea kandidaat, kuna ta on üks nendest süsteemidest, mis on kantud Lähedalasuvate Elukõlbulike Süsteemide kataloogi (Catalog of Nearby Habitable Systems), ütleb Lone Signali teadusjuht Jacob Haqq-Misra. Võimalik on, et signaal liigutatakse ka tulevikus mõnele teisele tähesüsteemile.
“Me tahame et see kõik oleks lõbus, kuid meil on ka pikaajaline strateegia,“ ütles Lone Signali kaasasutaja Pierre Fabre. “Me sihime kõige lähedasemaid ja loogilisemaid tähti.“
Meie koht universumis
Ükskõik, kes vaatab meid universumi äärelt, teab juba ilmselt, et me oleme olemas, ütleb Haqq-Misra. Televisioonilained, raadiolained ja muud elektromagneetilised kiired väljuvad pidevalt meie tehnilistest seadmetest. Need signaalid on siiski palju nõrgemad kui need, mida Lone Signal väljutama hakkab.
Sõnumit hakkab edastama USA-s Californias asuv jaam, mille poolt kosmosesse saadetud lained kannavad endas nii inimeste sõnumeid kui ka korduvat sõnumit, mille töötas välja astronoom Michael Busch. See kirjeldab Maa positsiooni universumis, annab ülevaate perioodilisustabeli elementidest ning defineerib vesinikuaatomi kasutades kahendkoodi. 1968. aastal tööle hakanud Jamesburgi raadiojaama saatja on esilagu 30 aastaks rendile võetud.
Kui kosmoseelanikel, kes ümber Gliese 526e tiirlevad, oleks sarnane instrument California Teleskoobipargis olevaga, saaksid nad seda sõnumit tuvastada, salvestada ning arvatavasti ka dekodeerida.
Sellest, kuidas projektist ise osa võtta, loe Lone Signali kodulehelt.
Allikad: ET Updates, space.com
Toimetas Meeli Seermaa
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.