Veel üks teadusuuring toetab elu teket Marsil

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. september 2013 kell 19:36



Laborikatsed näitavad, et Marsil leiduvad fosforit sisaldavad mineraalid lahustuvad vesises keskkonnas tunduvalt hõlpsamini kui enamik Maal looduslikult esinevatest fosforiühenditest, vihjates, et Päikesesüsteemi alguspäevil leidus planeedil elu jaoks hädavajalikku elementi tunduvalt rohkem kui Maal, kirjutab ERR-i teadusuudiste portaal.

 

Fosfor on üks kuuest elemendist, milleta ükski seni teadusele tuntud eluvorm hakkama ei saa. Meteoriitidel põhinevad uuringud on näidanud, et fosforit leidub punasel planeedil suhteliselt rohkem kui Maal. Uues töös leiab Christopher Adcock koos kolleegidega, et Marsil enim levinud apatiidivormid, nagu kloori sisaldav kloroapatiit, on vesise Marsi tingimustele vastavas keskkonnas kuni 45 korda kergemini lahustuv kui fluoroapatiit. Seeläbi oleks Päikesesüsteemi algspäevil Marsil Maast kaks korda rohkem fosfaate leidunud.

Alles eelmisel nädalal teatas astrobioloog Steven Benner, et punasel planeedil leidus elu tekkimist hõlbustavat molübdeeni kasutamissobilikus vormis rohkem kui Maal.

 

 

Täispikk artikkel: ERR Teadus

Originaaluuring: Nature Geoscience

Foto: io9.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt