17. august 2013 kell 10:15
NASA avaldas video, millelt on näha, kuidas Marssi uuriv kulgur Curiosity jälgib planeedi kahte kuud ning tabab hetke, kui üks teise eest läbi läheb. Arvatakse, et punase planeedi kaaslased on gravitatsioonivälja püütud asteroidid – nad on üsna väikesed, korrapäratu kujuga, meteoriidikaatrite ja lõhedega kaljurahnud.
Sõjajumala järgi nime saanud planeedi kuud on nimetatud Phoboseks (kreeka keeles hirm) ja Deimoseks (ahastus). Phobos on Marsi keskmest 9370 km kaugusel ning ta on 22,2 km läbimõõduga. Deimos on 23 520 km kaugusel ning ka väiksem – 12,6 km diameetriga. Videol on näha, Phobos läheb kaugemal oleva Deimose eest läbi. Mõlemad kuud tiirlevad ümber planeedi Marsiga samas suunas.
Phobos tõuseb (läänest) ja loojub (itta) kolm korda ööpäevas: tema tiirlemisperiood on 0,32 Maa päeva. Deimose tiirlemisperiood on 1,26 päeva ehk see tõuseb ja loojub nelja päeva jooksul kolm korda. Kuna see kuu liigub ümber Marsi aeglasemalt, kui planeet pöörleb, siis tõuseb see idast ja loojub läände.
Allikad: ERR, Scientific American
Foto: commons.wikimedia.org
Toimetas Maarja Aljas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.