Video: võimas plahvatus Päikesel

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. oktoober 2013 kell 21:30



USA kosmoseagentuuri NASA uuel videol on näha Päikesel toimunud plasmapurset. Pildid tegi NASA erinevatel lainepikkustel Päikest jälgiv observatoorium (Solar Dynamics Observatory, SDO) 29.–30. septembril. Piltidest kokku pandud videos nähtav väljapurskuv ala on 320 000 kilomeetrit pikk. Klipis nähtavad kujutised saadi kahe päeva satelliidiandmeid kokku pannes. 

NASA füüsiku David Hathaway sõnul oli selles plasmas ka jahedat gaasi, mida on näha tumeda osana. “Videol on näha heledamaid ja tumedamaid osi. Jahe gaas on tumedam võrreldes fotosfääriga, mis on heledam. Plasmapurske tagajärjel tekivad suured väljapaiskuvad joad, mis on väga erineva kujuga ja tekitasid erakordse vaatepildi,” kommenteeris Hathaway.

NASA andmetel ulatub videol punasena nähtava plasma temperatuur 50 000 kraadini, kollase plasma temperatuur üle 555 000 kraadi. Kõige kuumem on aga pruun plasma, mille temperatuur jõuab miljoni kraadini. Kogu see mass on pidevas liikumises, meenutades ookeanihoovuseid.Erinevat värvi videod tähistavadki niisiis erinevatel lainepikkustel salvestatud materjali. Neid kõrvutades võib näha, kuidas erineva temperatuuriga plasma plahvatuse puhul käitub. 

 

Allikad: YahooYoutube

Foto: ekraanikuva

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt