
26. veebruar 2025 kell 14:19
Fotokollaaž:Dzhulbee / Getty Images + Canva.com
Meie praegune ajaarvamine on kokkuleppeline. Läänemaailams on kasutusel olnud mitmeid erinevaid kalendreid, mida erinevate, neid kalendreid kehtestanud Rooma paavstide või keisrite nimedega on õnnistatud. Praegu me kasutame Euroopas ja mujal “tsiviliseeritud“ maailmas niinimetatud Gregoriuse kalendrit, mis on nime saanud 16. sajandil elanud paavst Gregorius 13. järgi. Enne seda oli kasutusel Juliuse kalender, mis oli oma nime saanud Rooma keisri Julius Caesar-i järgi. Ilmselt olid nad väga tublid poisid mõlemad ja igati väärisid endanimelisi kalendreid.
Kuna näiteks vene õigeusu kirik teeb ja toimetab siiamaani Juliuse kalendrit aluseks võttes, siis siit tuleneb ka see et meie (katoliku kiriku ja protestantliku kiriku) ja vene kiriku jõulude ajad erinevad kahe nädala võrra. Siit siis juba väga hea tõestus, et ajaarvamine kui selline, on täiesti kokkuleppeline ja ajas muudetav, kui selleks peaks mingi vajadus tekkima.
Artikli autoriks on Telegrami ajaloohuviline lugeja, kelle sulest oleme varasemalt avaldanud populaarsed artiklid:
Äärmiselt põnev on teooria selle kohta, et meie praegusele ajaarvamisele on julmalt umbes tuhat aastat juurde kirjutatud. Selle teooria tuntuim propageerija on vene matemaatik Anatoli Fomenko, kes koos oma meeskonnaga jõudis selleni, kasutades keerulisi matemaatilisi mudeleid ametliku ajaloo ajajoone sündmuste analüüsimiseks.
Jättes aga keerulise matemaatika sinnapaika, on selle teooria toetuseks palju visuaalselt nähtavaid ja lausa käegakatsutavaid tõendeid.
Aegadel ammustel oli kombeks hoonete peale jäädvustada konkreetse hoone rajamise aasta. Paljudel juhtudel, kui aastaarv peaks teoreetiliselt olema näiteks TUHAT VIISSADA KAKSKÜMMEND KAHEKSA, ei ole esimeseks numbriks kirjutatud 1, vaid number ühe asemel on kas täht J või täht I (vt. foto allpool):
Märguanded
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.