4. detsember 2018 kell 20:02
Kohtusin hiljuti ühe välismaalasega, kellega oli koheselt meeldiv klapp ning seega otsustasin minna temaga kohvile, et lähemalt tutvust teha. Tegemist oli vaid 18-aastase noormehega, kuid koheselt sain aru, et tegelane on palju reisinud ja tema energia oli selline, et tundus, nagu ma tunneks teda juba aastaid – minu inimene, noh.
Kohvilauas selgus, et ta on õppinud Londoni eliitkoolis, valdab mitut keelt ning on vägagi avatud mõttemaailmaga. Peatselt jõudis meie jutt selleni, et tegelen alternatiivuudiste portaaliga ja et mind huvitavad igasugused teemad, mida paljud peavad liiga retsiks.
Minu üllatuseks olid noormehel sarnased huvid ja seega saime vabalt rääkida alternatiivkosmoloogiast, evolutsiooniteooria-, dinosauruste– ja tuumarelvade pettusest ning veel mitmetest konspiratsiooniteooriatest. Kuigi ta polnud kõigist minu poolt lauale visatud kaartidega kursis, siis kahtlemata oli ta nendeks avatud ning küsis asjalikke küsimusi, mis asjast huvitatud ning avatult mõtlevale inimesele kohane on.
Siis jõudsime jutuga 9/11-terrorirünnakuteni ning olin taaskord meeldivalt üllatunud, et minu vestluskaaslane oli kursis ka teooriaga, et 9/11 lennukivideod on lavastatud ja et ükski lennuk tegelikult tornidesse ei lennanud.
Järsku võttis meie vestlus aga ootamatu pöörde. Ma ütlesin, et ma isegi ei usu, et ükski inimene WTC kaksiktornide hävingus hukkus. Noormees minu vastas muutus surm tõsiseks ja peale pisikest pausi ütles: “Mees, ma tunnen inimesi, kes hukkusid 9/11 terrorirünnakutes.“
Nüüd hakkas ka mul veidi imelik, sest meie meeldiv sünergia oli tasakaalust välja löödud. Ja siis ma küsisin: “Keda sa tunned, kes seal hukkus?“
Peale väikest pausi tuli vastuseks: “Minu koolivenna vanemad hukkusid 9/11 rünnakutes.“
Ma vaatasin talle sügavale silma ja küsisin täiesti siiralt: “Kas sa tead, mis nende nimed olid?“
– “Ei tea.”
– “Aga mis su koolivenna nimi on?”
Noormees tegi suure hingetõmbe, pööritas veidi silmi, läks näost punaseks ja vastas siis kerge itsitamisega: “Anna andeks, ma lihtsalt tegin nalja, ma ei tea kedagi, kes seal hukkus.“
Ma sain aru, et tal oli piinlik, naeratasin viisakalt vastu ning viisin meie vestluse järgmisele teemale. Hiljem, kui ta oli veidi ennast kogunud, tundis ta huvi, et miks ma arvan, et mitte keegi 9/11 terrorirünnakutes ei hukkunud ning ma selgitasin oma arvamust, rääkides muuhulgas ametlikest andmetest, mis sel päeval nii suurt hulka hukkunuid New Yorgis ei kajasta.
***
Selline kogemus pani mind veel tõsisemalt mõtlema inimpsühholoogiast ja sellest kuivõrd sügav ja laiahaardeline jõud on propagandal. Isegi äärmiselt vabameelse olekuga noormees oli niivõrd tugevalt programmeeritud, et tema automaatne reaktsioon oli hakata genereerima lugusid, et oma alateadlikku tõekspidamist säilitada.
Ma loodan, et see pisike lugu motiveerib lugejaid tõsiselt mõtlema oma enda käitumismustritele ja uskumustele. Võta endale hetk, et käia läbi mõned sinu jaoks fundamentaalsed tõekspidamised ja küsi endalt, miks sa neid usud ning mida oled sa valmis tegema, et neid uskumusi kaitsta.
Hando Tõnumaa
PS. Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!
Unlimited MTÜ
EE497700771002818684
BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr
DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV
BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s
ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.