3. november 2023 kell 15:21
Londoni Imperial College’i president Alice Gast tunnistas 2021. aastal Jaapanis toimunud Maailma Majandusfoorumi (WEF) globaalsel tehnoloogia juhtimise tippkohtumisel (Global Technology Governance Summit) sisuliselt, et mRNA “vaktsiinid” on sünteetiline bioloogia. Kas suurte lähtestajate eesmärk on muuta inimesed sünteetiliseks?
Alice Gast:
“Sünteetiline bioloogia on tõeliselt huvitav teema, kuna see on vahend uute molekulide ja uue elu loomiseks. Ja erinevalt keemiast on see üles ehitatud pigem bioloogiliste protsesside kui keemiliste reaktsioonide kaudu. Ja sünteetilise bioloogia üks parim näide on võib-olla mRNA vaktsiinid, millest me täna kasu saame.
Eile toimus sünteetilise bioloogia tippkohtumine, mida ma inimestele väga soovitasin, sest see võib aidata meil head valitsemistava kujundada.
Professor Schwab on öelnud, et vajame juhtimiseks paindlikke ja koostööpõhiseid lähenemisviise. Ja ma arvan, et parim juhtimine algab tehnoloogia kogukonnast, nagu seda oli Asilomari konverents 1970-ndatel, kui rekombinantne DNA tehnoloogia oli esile kerkimas.
USA riiklikud akadeemiad kutsusid üles korraldama rahvusvahelist konverentsi, et avalikult arutada tehnoloogia ohutu kasutamise üle. Ja ma arvan, et 1975. aastal Californias toimunud kogunemine paistis silma oma avatuse ja keskendumise poolest teadlastele, kes vabatahtlikult koostasid raamistikku ja isejuhtimist.
Tulemuseks oli Asilomari konverents, mis annab meile olulise näite sellest, kuidas uutele teaduslikele teadmistele saab reageerida, kaasates laialdaselt avalikkust ja kogukonda ning lasta teadlastel, kes sellest kõige paremini teavad, jõuda millegi selliseni.
Ja nii puudutab see viimast teemat isevalitsemine versus reguleerimine. Ma arvan, et kogukond tuleb kokku. USA riiklikud akadeemiad koos Kuningliku Seltsi, Ühendkuningriigi kuninglike akadeemiate ja Hiina akadeemiatega kogunesid aastatel 2011–2012 mitmetele sümpoosionidele ja soovitasid samuti oma aruannet, sest nad tunnistasid, et sünteetiline bioloogia on kiiresti muutuv maastik ja see vajaks regulatsiooni, mis oleks paindlik ja kohandatav, tuginedes kogukonna teaduslikule sisendile ja koostööle.
Me peame kaasama teaduseksperte, kuid peame ka leidma viise, kuidas avalikkust ja kogukondi dialoogi kaasata, sest ühelt poolt on tehnoloogia austamine ja sellele tuginemine, aga vastukaaluks hirm ja mure tehnoloogia pärast. Ja ma arvan, et ainult see diskussioon sektorite ja kogukondade vahel on see, mis selles liikumises puudu on.”
Vaata videot:
Allikad: youtube.com, weforum.org
Toimetas Hando Tõnumaa
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.