Aed pudelis – looduse miniatuurne süsteem

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. detsember 2013 kell 16:20



Pudelis aed loob miniatuurse versiooni süsteemidest, mis eksisteerivad looduses, sellel on oma vee ja toitainete tsüklid. Taim ise vajab vaid päikesevalgust, et fotosünteesida, aga valgus ei tohi taimele otse peale paista. Lehed, mis surevad, langevad pudeli põhja ning kõdunevad huumuseks. Vesi aga aurustub fotosünteesi käigus ja “sajab” mööda pudeli külgi alla, et siis uuesti ringlusesse minna. Ainus, mida tuleb aia hooldamiseks teha, on seda aeg-ajalt pöörata, et taime iga külg saaks päikesevalgust.

 

Surrey elanik David Latimer tegi algust enda pudelis aiaga 1960. aastal ning kuigi taime on vaid kaks korda kastetud, kasvab see jõudsalt tänapäevalgi.

Ligi 38-liitrine pudel sisaldas kunagi väävelhapet, aga nüüdseks on selles “isemajandav ökosüsteem”. Kõik sai alguse 53 aastat tagasi, kui Latimer pani pudelisse natuke komposti, vett ja tradeskantsiate seemiku. Kaksteist aastat hiljem sai pudelis aed oma teise ja viimase kastmise enne, kui suleti lõplikult. Sellest ajast saadik on taim vallutanud kogu vaba ruumi.

Selline armas rohelust täis pudel sobiks paljudele kodudesse või töökohta ning õnneks pole seda kuigi raske ise teha. Kõigepealt tuleb valida endale anum – eelistatult laia kaelaga. Seejärel panna anumasse kiht jämedateralist materjali nagu kruus või jäme liiv – see aitab veel nõrguda ja koguneda pudeli põhja. Kruusa peale võib lisada kihi sütt, aga ei pea – see lihtsalt aitab filtreerida. Seejärel tuleb anumasse panna kiht mulda ning siis ettevaatlikult taimete seemikud. Taimedeks sobivad näiteks adiantumi perekonna taimed või tradeskantsiad. Iga taime saab sobivasse asendisse liigutada pulga või tangidega. Seejärel tuleb mulda kasta vähese veega – umbes nii palju, et pinnas oleks niiske, aga mitte liiga märg. Anum tuleks asetada hästi valgustatud kohta, kuhu ei paista otsene päikesevalgus, samuti tasuks oodata enne, kui pudel lõplikult sulgeda, et kindel olla pudelisiseses tasakaalus.

 

 

Allikad: Sciencethat , The Daily Mail

Fotod: weareyourstudio.com, blog.udn.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt