AI loodava info-sisu buum: selle positiivsed ja negatiivsed tagajärjed

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. aprill 2023 kell 16:44



Foto: originaalartikli juurest Mediumist

Üks asi, mida käimasolev tehisintellekti revolutsioon meile toob, on (veebimeedia) sisuplahvatus. Oleme tunnistajaks kvaliteetse kirjaliku- ja visuaalse sisu hüppelisele kasvule. See võib levida mitmel viisil, kuid uurime mõnda stsenaariumi, kuidas see juhtuda võiks ja millised on sellise plahvatuse tõenäolised võimalikud positiivsed ja ka negatiivsed tagajärjed, kirjutab Tanel Teemusk Mediumis.

Tanel on AI entusiast ning IT-ettevõtte Massruum OÜ juht. Massruum arendab ja haldab WordPressi ja programmeerib mobiilirakendusi. Rohkem infot leiad veebilehelt teemusk.com.

 

Millised on (info)sisu plahvatuse faasid?

Olen sellele natuke mõelnud ja siin on tõenäoline neljafaasiline stsenaarium, kuidas see plahvatus toimub.

Varajane omaksvõtt

See on sisuplahvatuse esimene faas. See on samm, kus inimesed saavad teadlikuks generatiivse AI võimsusest. Mõned tehnikahuvilised (nagu mina) katsetavad seda ja püüavad selle teenuseid oma elus ja töös sujuvamaks muuta.

Tehisintellekt hakkab abistama kirjanikke, ajakirjanikke, visuaalkunstnikke, muusikaprodutsente ja teisi sisuloojaid ideede genereerimisel, korduvate ülesannete automatiseerimisel ja kvaliteetsemate tööde loomisel.

See faas toob meile loodava sisu väikese kasvu, kuna loojad ise muutuvad avaldamisel kiiremaks. Töömahukamat loomingut saab välja anda vähemate sammude ja vähema tööga, nii et see tõstab ka sisu kvaliteeti.

Üldsuse omaksvõtt

Kuna tehisintellektil töötavad tööriistad muutuvad kättesaadavamaks ja taskukohasemaks, hakkavad tavakasutajad generatiivseid AI-sid kasutusele võtma.

See toob kaasa sisutootmise märkimisväärse kasvu erinevatel platvormidel, sealhulgas sotsiaalmeedias, ajaveebides, videotes ja muus multimeediumi sisus.

Tehisintellektiga genereeritud sisu kvaliteet paraneb veelgi ning hägustub piir inimeste- ja tehisintellekti poolt loodud sisu vahel.

Selles faasis võtavad tehisintellekti omaks ka paljud uuendusmeelsemad organisatsioonid. Nad vajavad järjest vähem tööjõudu, et luua oma aktsionäridele sama- või rohkem väärtust. Paljud ettevõtted, mis integreeruvad aeglasemalt, aga lõpetavad tegevuse.

Hüpertootmine

Selles faasis kasvab tehisintellekti loodud sisu plahvatuslikult. AI-tööriistad on võimelised tootma kvaliteetset sisu kiiresti ja suures mahus.

See toob kaasa saadaoleva sisumahu tohutu suurenemise, mistõttu muutub kasutajatel raskeks kvaliteetse ja madala kvaliteediga sisul vahet teha.

Teabe üleküllus ja sisu küllastus muutuvad peamisteks väljakutseteks ning sisu leidmine, kureerimine ja filtreerimine muutuvad üha olulisemaks.

Selles faasis ei saa enam ühtegi audiovisuaalset sisu usaldada. Samuti kaotame võime hinnata, kas sisu on tõeline või võlts või kas see on loodud halbade kavatsustega.

Mõtteharjutusena kujutage ette, kuidas Nigeeriast pärit petturid muutuvad tõelistest ärimeestest eristamatuks.

Omaksvõtt 

Vastuseks sisu plahvatusliku kasvuga kaasnevatele väljakutsetele ilmuvad uued tööriistad ja strateegiad, mis aitavad kasutajatel navigeerida ja mõista tohutul hulgal sisu.

AI-põhised kureerimis-, isikupärastamis- ja filtreerimistööriistad muutuvad oluliseks ning sisuplatvormid kohanduvad kasutajate vajadustega paremini.

Selles etapis keskenduvad nii kasutajad, loojad kui ka platvormid kvaliteedile kvantiteedi asemel ning luuakse uus tasakaal inimese loodud ja tehisintellekti loodud sisu vahel.

 

Sisuplahvatuse võimalikud ohud

Kuna tulevik on ebakindel, võivad kõik ülalmainitud faasid igal ajahetkel tuua kaasa ebameeldivaid stsenaariume.

Kas omaksvõtmise faas on piisavalt kiire, et vältida ülemaailmset usaldamatuse kaost ning valitsuste ja organisatsioonide ülevõtmist pahatahtlike võimunäljaste isikute poolt?

Ma arvan, et ainult aeg näitab, kuid mida me teha saame, on vaadata võimalikke riske, mida sisuplahvatus ühiskonnale ja üksikisikutele võib kaasa tuua.

Töökohtade ümberpaigutamine

Kuna generatiivne AI muutub arenenumaks, võib see teatud tööstusharudes asendada inimeste poolt loodava sisu loojaid. See võib kaasa tuua ulatusliku töökohtade kaotuse ja kindlasti suuri muutusi üldises majanduskliimas.

Lisateavet töökohtade ümberpaigutamise probleemide (ja lahenduste) kohta leiate siit.

Vaimne tervis ja heaolu

Pidev kokkupuude tohutu hulga infosisuga võib põhjustada teabe üleküllust ja ärevust. Asja teeb veelgi hullemaks asjaolu, et ühtegi infot ei saa usaldada.

See võib negatiivselt mõjutada vaimset tervist, soodustades stressi, depressiooni ja üleüldist elukvaliteedi halvenemist.

Privaatsuse kadu

Reklaamimine muutub ülitõhusaks, muutudes ülipersonaliseerituks sihtides meie eelistusi ja kasutades ära haavatavust.

Andmepüügirünnakud ja sotsiaalne manipuleerimine muutuvad palju tõhusamaks. Deepfakeid muutuvad nii veenvaks, et inimesi saab panna kõike uskuma.

Kujutage ette, et räägite telefoni teel tehisintellektil töötava petturiga, kes kõlab ja käitub täpselt nii, nagu teie abikaasal oleks hädaolukord.

Desinformatsioon ja propaganda

Kuna generatiivne AI muutub arenenumaks, muutub võltsuudiste, deepfakeide ja muude desinformatsiooni ja propaganda vormide loomine lihtsamaks.

See toob kaasa laialdase usaldamatuse meedia vastu ning tõe ja demokraatia edasise erosiooni.

Varsti on palju keerulisem valida, millist infosisu uskuda ja infomullidel on paksemad seinad (loe infomullidest lähemalt siit).

Autoriõiguse rikkumine

Generatiivset tehisintellekti saab kasutada sisu loomiseks, see võib rikkuda teiste loojate autoriõigusi ja toob kaasa juriidilisi vaidlusi ning loojatele rahalist kahju.

See on õhuke piir ja nagu me teame, süüdistavad sisuloojad juba tehisintellekti ettevõtteid nende loomise väärkasutuses.

Teabe stagnatsioon

Nagu kõiki masinõppe mudeleid, saab generatiivset AI-d koolitada olemasolevate andmete põhjal, mis toob kaasa asjaolu, et ka tema väljundid pärinevad varem toodetud teabel.

See on veidi paradoksaalne ja raskesti seletatav olukord. Näiteks, programmeerijad nagu mina hakkavad aina vähem juhiseid otsima internetilehekülgedelt (nagu Stack Overflow). Nad saavad vastused oma küsimustele tehisintellektiga suheldes. See omakorda tähendab, et sellele internetileheküljele hakatakse ka aina vähem sisu lisama.

Kui aga tehisintellekti nüüd sellistelt internetileheküljelt pärit andmetega välja õpetatakse, muutub see väljaõpe üsna kiiresti vananenuks ja ei sisalda uut informatsiooni.

 

Eespool on toodud ainult mõned riskid. Inimesed ja ühiskond on ettearvamatud. Piisava surve ja manipuleerimise tagajärjel võib ‘meie vs. nemad’ mentaliteet tohutult jõudu saada ja see võib omakorda tuua kaasa tsiviilrahutusi või isegi sõdu.

Kuna igal mündil on kaks poolt, võivad sisuplahvatus ja generatiivne AI teha ka palju häid asju meie jaoks.

 

Suurenenud tõhusus

Generatiivne AI suudab sisu toota palju kiiremini kui inimene, mis ilmselt suurendab ka kvaliteetse sisu loomise tõhusust.

Kuna tehisintellekt kiirendab oluliselt loomeprotsessi, siis kulub ka inimteadvust muutvate romaanide või maalide loomiseks palju vähem aega.

Suuremaid projekte saab ette võtta väiksema eelarvega. Igaüks, kellel on stsenaarium, võib filmi “genereerida”.

iustatud loovus

Generatiivne tehisintellekt võib pakkuda uusi ja uudseid ideid, millele inimestest loojad pole (veel) mõelnud.

Kunstnikud peavad katsetama, et olla uuenduslikud. Tehes eksperimenteerimise tõhusamaks ja kiiremaks, aitab tehisintellekt neil välja pakkuda uusi loomingulisi ideid.

Kõik saavad olla loomingulised

Generatiivne AI võib muuta kvaliteetse sisu loomise kättesaadavamaks inimestele, kellel ei pruugi olla ressursse või oskusi sisu käsitsi loomiseks.

Kõik, mida suudame ette kujutada, saame luua. See toob maailma palju uusi geniaalseid kunstnikke, kirjanikke, filmitegijaid jne. Kõik need oskused, mis geniaalsel kunstnikul vajaka jäävad, kompenseerib spetsialiseeritud tehisintellekt.

Isikupärastamine

Generatiivne AI loob sisu, mis on kohandatud individuaalsetele eelistustele, võimaldades isikupärastatud kasutajakogemust kõigis valdkondades.

Niipalju, kui see on risk, on see ka positiivne külg, kuna teenused ja sisu muutuvad palju tõhusamaks, pakkudes kõigile täpselt seda, mida nad vajavad.

Ise audiovisuaalse loojana näen ma nii palju võimalusi, kuidas tehisintellekt võib muuta maailma kaunimaks, meie loodud kogemusi kaasahaaravamaks ja kunstiruumi palju põnevamaks kui praegu.

 

Kuidas tagada positiivne stsenaarium?

Üksikisiku ja ühiskonnana saame teha palju asju, mis suudavad selle arengu positiivsema tulemuseni viia.

Haridus 

Saame inimesi harida, et nad oleksid teadlikud sisuplahvatuse ohtudest. Üha olulisem on, et igaüks märkaks pahatahtlikku sisu- või andmepüügiskeemi.

Peaksime inimesi õpetama olema teadlikud kasvavast stressitasemest ja teabe üleküllusest ning tagama, et igaüks meist prooviks oma teabemulle kujundada nii, et nende seinad oleks võimalikult õhukesed.

Eetiline tehisintellekti arendamine

Selles valdkonnas on kaks tugevat veendumust: esimene soovitab, et kõik tehisintellektisüsteemid peaksid olema suletud ja valitsuse karmi kontrolli all, samas kui teised arvavad, et tehisintellekti mudelid peaksid olema avatud lähtekoodiga ja kõigile kättesaadavad.

Liberaalina usun ma viimasesse ja usun, et kui anname kõigile võrdsed võimalused, võidab hea, nagu see on olnud läbi inimkonna ajaloo.

Me ei saa enam džinni pudelisse tagasi panna, kuid saame arutada, kuidas teha kindlaks, et tehisintellekti mudeleid saaks eetiliselt kasutada.

Julgustada inimeste tehisintellekti koostööd

Mida rohkem julgustame inimesi tehisintellekti kasutama, seda rohkem mõistame, kuidas end selles valdkonnas tõhusamaks muuta. Nii saame paremini aru generatiivsest tehisintellektist. See omakorda vähendab paljusid riske ja aitab muuta tehisintellektiruumi demokraatlikumaks, vältides halbu stsenaariume, näiteks liiga suure võimuga diktaatorite esilekerkimist.

Investeerime sisu kureerimise tööriistadesse 

Et jõuda kiiremini omaksvõtu faasi ja vältida maailmalõpu stsenaariume, peaksime hakkama mõtlema sisu kureerimisele ja filtreerimissüsteemide töökindlamaks muutmisele.

Peaksime investeerima vahenditesse, mis kontrollivad fakte ja tuvastavad valet infot tõesest. Selliste filtrite ja tööriistade väljatöötamine peaks toimuma käsikäes AI mudelite arendamisega.

Ülemaailmne koostöö 

Peaksime püüdma teha tehisintellekti kõigile kättesaadavaks ning tegema koostööd tehisintellekti mudelite uurimisel ja arendamisel kõikide riikide ja ühiskondade vahel.

Valitsused võiksid teha koostööd AI väljatöötamist ja kasutamist käsitlevate poliitikate ja eeskirjade loomisel.

See lähendaks inimkonda globaalsel tasandil ja (loodetavasti) hoiaks ära vägivallal põhinevate sõdade toimumise tulevikus.

Mul on tunne, et tehisintellekt võib olla A-pommi tasemel rahu kindlustaja maailmas (mitte hirmu tõttu, vaid positiivses mõttes).

Nende sammude ja juhiste abil saame tagada, et juhtimine ei läheks käest ära. Et negatiivsed mõjud oleksid minimaalsed ja positiivsed kaaluksid üles halva.

 

Lõppsõna

Oleme praegu sisuplahvatuse esimeses faasis. See tähendab, et me oleme näinud vaid selle algust. Meil on siin-seal inimesi, kes katsetavad ja mõtlevad selle üle. Mõned on häirekella löönud, teised imetlevad, kui kaunid on Midjourney pildid.

Võimsate generatiivsete tehisintellektide kasutuselevõtul on mitmeid riske ja tulev muutus on vältimatu. Džinn on tõesti pudelist väljas.

Loodan siin oma mõtteid jagades selliste asjade kohta teadlikkust tõsta.

Palun andke mulle teada, kui nõustute, või ei nõustu, mõne selle artikli ideega ja arutleme selle üle. Olen kindel, et koos töötades saame tagada, et tehisintellekt annab tulevikule positiivse voli.

 

Tanel Teemusk

 

Allikas: The Rise of AI Content: Tackling the Content Boom and Its Implications | by Tanel Teemusk | Geek Culture | Apr, 2023 | Medium

Avaldatud autori loal.

Rohkem infot: https://teemusk.com

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt