Ajuimplantaat võib aidata meeli avardada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. august 2013 kell 20:58



 

Kuna meie maailma piiritlevad viis taju, siis ei suuda me kuulda liiga kõrgeid või madalaid helisagedusi või näha UV- või infrapunavalgust, kuigi tegelikult pole need põhimõtteliselt erinevad kuuldavatest häältest ja nähtavatest kujutistest. Hiljuti avaldasid teadlased väljaandes Nature Communications töö, kus nad kasutasid ajuimplantaate, et õpetada rotte infrapunast valgust n-ö nägema, vahendab ERR-i teadusuudiste portaal.

 

Duke’i ülikooli teadlased treenisid kuut rotti, pannes nende nina esmalt LED-valgusega jaama sisse ning kinnitasid siis kirurgiliselt rottide pähe infrapunakaamerad ning ühendasid kaamerad elektroodidega, mille nad siirdasid rottide aju sensorite töötlemisega tegeleva osa külge. Rotid pidid seejärel ise õiged jaamad üles leidma.

Esmalt ei kasutanud ükski rott infrapunavalgust, kuid 26-päevase treeningu järel teadsid kõik kuus, kuidas seda varem neile nähtamatut valgust õigete jaamade leidmiseks pruukida. Isegi kuude järel suutsid närilised reageerida lisaks infrapunavalgusele ka vurru-neuronite stimulatsioonile.

Teadlaste arvates on sama meetodit rakendades võimalik infrapunavalgust tajuma panna ka inimesi.

 

 

Allikad: ERR Teadus, Nature Communications

Loe ka: Scientific American

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt