Arheoloog: Euroopa all laiub võimas tunnelite süsteem

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. juuni 2013 kell 15:13



 

Tuletame meelde paari aasta taguse uudise, kui arheoloogid avastasid kiviajast pärineva maa-aluste tunnelite võrgustiku, mis läbib tervet Euroopat – Šotimaast Türgini. Saksa arheoloog Dr Heinrich Kusch kirjutab oma 2011. aastal ilmunud raamatus “Iidse maailma maa-alused saladused“ (Secrets of the Underground Door to an Ancient World), et tunneleid kaevati sadade neoliitikumiaegsete asulate alla.

 

Kuna paljud tunnelid on vastu pidanud juba 12 000 aastat, viitab see sellele, et algupärane tunnelite võrgustik võis olla laialdaselt kasutuses. Tunnelid on siiski kohati üsna ahtad – vaid 70 sentimeetrit laiad. Mõnes kohas on ka väikesed ruumid, kambrid ja istumiskohad.

“Ainuüksi Saksamaa lõunaosas Baierimaal oleme leidnud 700 meetri jagu maa-aluseid tunneleid. Styria maakonnas Austrias oleme välja kaevanud 350 meetrit tunneleid,“ ütles Kusch. Ta lisas, et üle Euroopa on neid aga tuhandetes – alates Põhja-Šotimaast kuni Vahemereni.

Selle tohutu tunnelisüsteemi avastamine osutab sellele, et kiviaja inimesed ei tegelenud vaid küttimise ja korilusega. Siiski ei ole teadlased veel kindlad, mille jaoks need tunnelid ehitati. Osad eksperdid arvavad, et need kaitsesid inimesi kiskjate eest, teised aga väidavad, et tunnelid olid turvaliseks reisimiseks halbade ilmastikuolude või isegi sõdade ja vägivalla korral.

 

Allikad: IntelliHub, Daily Mail

Loe ka: Postimees

Foto: Heinrich Kusch

 

Toimetas Stinne Loo

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt