Austria teadlased: riigi lukkupanek on võrreldav tuumanupule vajutamisega (ERR)

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. detsember 2020 kell 10:40



Foto: wlodi/(CC BY-SA 2.0), Wikimedia Commons

Äärmuslikud meetmed füüsilise distantsi hoidmiseks ja liikumispiirangud on viiruse levikule piiri panemiseks äärmiselt tõhusad, kuid kahjustavad ülemääraselt niigi haavatavaid inimrühmi ja ühiskonda laiemalt. Ühtlasi pole mõtet teise laine ajal oodata, et ühiskonna täielik sulgemine vähendab uute nakatunute arvu kohe ja märkimisväärselt, vahendab Austria teadlasi ERR.

 

“Teise laine puhul pole suutnud paraku ükski Euroopa riik aeglustada viiruse levikut ühiskonda vähemal või rohkemal määral sulgemata. See on võrreldav tuumanupule vajutamisega, sest reeglina satuvad niigi haavatavad inimrühmad selle mõjul veel kehvemasse seisu. Ent mida kiiremini ja otsustavamalt seda teha, seda leebem ühiskonna sulgemine lõppkokkuvõttes on. Karmimad piirangud saavad olla piirkondlikud ja kesta lühemat aega,” märkis Peter Klimek, Viini Meditsiiniülikooli komplekssüsteemide dotsent ERR Novaatorile.

Klimek analüüsis hiljuti ajakirjas Nature Human Behaviour ilmunud töös neljal eri meetodil enam kui 200 riigis kehtestatud ligi 50 000 meetme mõju. Tegu oli seeläbi seni kõige ulatuslikuma seni ilmunud vastava analüüsiga. Klassikaliste võrdlusmeetodite kõrval muu hulgas süvaõppe kasutamine võimaldas vähendada võimalust, et nähtud mõju taga olid andmebaasides leiduvad veidrused.

“Ühte ülitõhusat ja alati toimivat abinõud pole olemas. Alati on tarvis vaadata laiemat konteksti, kohalikke eripärasid ja seda, kus epideemiakõveral parajagu ollakse,” tõi dotsent välja töö põhijärelduse.

 

Loe pikemalt: ERR

Teadusuuring: Nature Human Behaviour

Foto: wlodi/(CC BY-SA 2.0)

 

Toimetas Sander Soomaa

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt