Avasta koos Hardo Pajula ja Jeremy Narbyga moodsa teaduse ning iidse šamanismi kokkupuutepunkte

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. oktoober 2022 kell 13:18



Jeremy Narby ja Hardo Pajula. Fotokollaaž: bioneers.org + Molodöžteka FB + quickshooting / Getty Images Pro + Canva.com

Estonian Business School kutsus juba möödunud aastal ellu kursusesarja “Looduse tagasitulek“, mille eesmärgiks on uurida ja kaardistada alternatiivsete elu ja ühiskonnakäsituste eripalgelist maastikku, kaasates aruteludesse rajataguseid tuntud mõtlejaid. Igal kursusel on kavas põhjalikumalt tutvustada ühe autori ideid. 3. novembril algab juba neljas hooaeg*, kus tulipunktis on Kanada-Šveitsi antropoloogi Jeremy Narby raamat “Intellekt looduses”.

 

“Mind köitis Narby küsimus: “kuidas on kultuur, mis peab end ise valgustunuks, demokraatlikuks ja teaduslikuks, jõudnud selleni, et keelustab taimi?””

– Hardo Pajula, EBSi vaba majandusmõtte professor ja kursuse eestvedaja

 

“Looduse tagasituleku“ kursusesarja 2022. aasta sügissemestri fookuses on Jeremy Narby ja tema moodsa teaduse ning iidse šamanismi kokkupuutepunkte käsitlevad vaated.

Jeremy Narby omandas antropoloogiadoktori kraadi Stanfordi Ülikoolis. Doktoritöö kirjutamise käigus veetis ta kaks aastat Amasoonias ašaninka-indiaanlaste juures. 2005. aastal trükivalgust näinud raamat “Intelligence in Nature“, mis ilmub eeloleval sügisel ka eesti keeles, on käesoleva kursuse tüvitekstiks. Raamatus näitab Narby arvukatele näidetele tuginedes, et vastupidiselt lääne filosoofia alusoletusele ei ole arukus ja kogemisvõime omased ainult inimestele, vaid kogu loodusele.

“Me asetame ennast kõikidest teistest liikidest ettepoole, sest ainult meil on teadvus. Ainult meie oleme tajuvõimelised subjektid, kõik muud olendid kujutavad endast objekte… See arusaam mõjutab seda, kuidas me oma elu elame ja ülejäänud biosfääri suhtume,“ ütles Tähenduse teejuhtidele antud intervjuus Kanada-Šveitsi antropoloog Jeremy Narby. Külalisloengu peab Jeremy Narby ise.

“Ainsaks ühinemistingimusteks on huvi kursusel käsitletavate teemade vastu, milleks on Descartes’i probleem, mehhanitsistlik loodusfilosoofia, kvantrevolutsiooni filosoofilised ja psühholoogilised tagajärjed, panpsühhism, uus paradigma,” kommenteerib Hardo Pajula.

Kursusel saab osaleda veebi kaudu või EBS-is kuuel õhtul:
3. november – “Descartes’i viga”.
10. november – “Masinlik maailm”.
17. november –”Aatomi põhi”, (kaasa lööb Jaak Kikas).
24. november – “Elektroni vaimuelu”.
1. detsember – Jeremy Narby külalisloeng ja raamatuesitlus.
8. detsember – “Moodne teadus ja iidne tarkus”.

Kursuse käigus saavad osalejad võimaluse kirjutada neli temaatilist kirjandit, millele annab õppejõud ka tagasisidet. Osaleja, kelle neli kirjandit hinnataks positiivselt saab kursuse lõpetamisel ka EBSi avatud ülikooli tunnistuse.

 

* Varasematel kursustel on luubi all olnud Charles Eisensteini “Kliima – uus lugu”, James Hillmani “Hinge kood” ja Rupert Sheldrake´i “Seitse eksperimenti, mis võivad muuta maailma“.

Prof. Hardo Pajula on majandusanalüütik, Edmund Burke’i Seltsi eestvedaja, ajalehe Tähenduse teejuhid peatoimetaja ning samanimelise saatesarja juht. Ta on õppinud Tallinna Polütehnilises Instituudis ja Cambridge’i Ülikoolis.

Lisainfo: EBS

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt