Belau – saareriik, mis on täies ulatuses mereelustiku kaitseala

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. märts 2014 kell 19:42



Belau (ingl Palau) vabariik on Vaikse ookeani lääneosas asuv riik, mis kuulub Mikroneesia saarestikku. Belau moodustub 250 saarest, millele jaguneb riigi rahvastik – 21 000 inimest. Riigil on merepiir Indoneesia, Filipiinide ja Mikroneesia liiduriikidega. See on üks maailma nooremaid riike, mis saavutas iseseisvuse alles aastal 1994, varem kuulus see USA koosseisu. Hiljuti võttis Belau riigi valitsus vastu otsuse, mis võiks olla eeskujuks paljudele merepiiri omavatele riikidele kogu maailmas – nad otsustasid keelata enda vetes igasuguse kommertseesmärkidel kalastamise, kuulutades kogu piirkonna mereelustiku kaitsealaks.

 

 

Aastal 2009 loodi seal juba kaitseala haidele, keelustades igasuguse ärilistel eesmärkidel haide püüdmise. Uute reeglite kohaselt laiendati seda kaitset kõikidele liikidele. Sama on püütud teha ka Antarktikas, kuid kahe suure mereelustiku kaitseala loomise plaan on juba kolm korda läbi kukkunud, kuna 24 riigi ja Euroopa Liidu delegaadid ei ole selle loomise osas suutnud konsensust saavutada.

Belau president Tommy Remengesau jun teatas plaanist keelustada suuremahuline kalastamine riigile kuuluvas ookeanipiirkonnas, mida on 595 697 ruutkilomeetrit, veebruari alguses ÜRO kohtumisel. Keeld jõustub niipea, kui praegused kalastuslepingud Jaapani, Taiwani ja eraettevõtetega on aegunud ning siis on kalastamine Belaus lubatud vaid saare elanikele ja turistidele. Selleks, et keelu täitmist kontrollida, plaanitakse soetada radarid ja droonid, mille abil oma riigi territooriumi monitoorida.

 

Looduse säilitamine on majanduslikult tulusam kui selle ekspluateerimine

Plaan on osa turismi edendamisest, keskendudes looduse säilitamisele, mitte selle ekspluateerimisele. See kaitseala, mis on ligi sama suure pindalaga kui Prantsusmaa, aitab mereelustikul taastuda mujal toimuvast ülepüüdmisest, toob ookeanile üldiselt kasu ning samas kinnitab Belau mainet pelgupaigana ökoturismile.

Remengesau kommenteeris Austraalia väljaandele The Herald Sun, et kalavarud on riigi vetes pidevalt vähenenud, kuid Belau soovib anda oma panuse, et säilitada terve kalade populatsioon, mis saab migreeruda ka mujale. Samas saavad snorgeldajad ja sukeldujad tulla imetlema haisid, kes võivad elada kuni sada aastat vanaks. Elus hai võib turismi kontekstis tuua sisse 1,9 miljonit dollarit, kuid surnud hai on kalaturul väärt kõigest paarsada dollarit. Remengesau näeb, et snorgeldamine, sukeldumine ja ökoturism on alternatiivne viis, kuidas riigi majandust edendada.

Belau on võtnud vastu ka maailma kõige rangemad reeglid põhjatraalimise vastu ning 2012. aastal nimetati nende territooriumil olev Rock Islands Southern Lagoon UNESCO maailmapärandisse kuuluvaks kohaks. Belau on ka ÜRO-le tungivalt soovitanud tegeleda maailma ookeanide puhastamisega, kalavarude taastamisega ning ressursside õiglase kasutamisega.

Enamik ookeaniteadlasi kinnitab samuti seda, et parim kurss on merekaitsealade loomine, kuna sel moel on võimalik säästa mitmeid liike ja nende moodustatud ökosüsteeme. Kaitsealadel on näha olulist suurte kalade populatsiooni tõusu ning väikeste kalade populatsiooni stabiliseerumist.

Belau rannikut peetakse liigirohkeimateks veteks maailmas. Suur kaitseala aitab neid liike kaitsta, elavdades riigi majandust ökoturismi abil.

Loe lisaks:

Püüdlused luua Antarktikas mereelustiku kaitseala: Care2, BBC, ABC

 

Allikad: Care2, The Herald Sun, Examiner, Wired

Foto: jazlifestyle.blogspot.com

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt