Cavendishi eksperimenti hakatakse läbi viima Tartus AHHAA teaduskeskuses!

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. märts 2019 kell 19:34



Paljud lugejad on meile kirjutanud ja küsinud, et mis siis nüüd saab Cavendishi eksperimendist, mille tegemise osas Telegrami juht Hando Tõnumaa ning füüsik ja AHHAA keskuse planetarist Üllar Kivila juba 2017. aasta sügisel saates “Tere, Teile on Telegram!” kokku leppisid. 

 

Kuna tasapisi 2018. aasta jooksul selgus, et legendaarseks saanud 200 aasta taguse eksperimendi kordamine polegi nii lihtne ja selle tarvis vaja minevat atribuutikat niisama ei leia, otsustasid asjaosalised, et tuleb kogu kaadervärk ise algusest lõpuni valmis ehitada ja selle jaoks alustati 2018. aasta detsembris kampaaniat ühisrahastusplatvormil Hooandja sest lisaks ajakulule/töötundidele kulub eksperimendi jaoks ka üsna palju materjali (Eksperimendi läbi viimiseks tuleb ehitada konstruktsiooni ehk pöördkaalu, mis kannab kokku nelja kuuli – kaks suurt, kumbki üle 150 kg, ja kaks pisikest. Idee on selles, et suur ja väike kuul peaksid hakkama gravitatsiooni tõttu üksteise poole tõmbuma. SIIT saad konstruktsiooni kohta lähemalt uurida.) Projekt kogus küll pea poole vajaolevast summast, ent sellest ei piisanud.

Tänuväärselt ulatas siinkohal abikäe Ahhaa teaduskeskus, kes otsustas legendaarse teaduseksperimenti korraldamisele ise õla alla panna. SA Teaduskeskus AHHAA juht Andres Juur kirjutas Hando Tõnumaale mõned nädalad tagasi järgmised read: “Üllaril on juba möödunud nädalast roheline tuli ja AHHAA poolsed rahalised vahendid katsevahendi ehitamiseks. Ja kõige selle juures olete ikka oodatud kaasa lööma, sarnaselt nagu siis, nagu teeksite seda algse plaani kohaselt (Hooandjas kirjeldatud plaani kohaselt – toim.).”

Täna andis teadur Üllar Kivila teada, et on leidnud ka ca 300 kg pliid (sama metalli olevat kasutanud ka Cavendish oma eksperimendis suurte kuulide tarvis) ja peagi hakatakse metalli sulatuskojas kuulideks vormima. Sellele järgneb veel konstruktsiooni ehitamine ja muud ettevalmistused, mis võivad kokku aega võtta mõned kuud.

 

Mis on Cavendishi eksperiment?

Umbes 200 aastat tagasi elas mees nimega Henry Cavendish, kes riputas oma kuuris lakke mõned kuulid ning jälgis eemalt nende vastastikmõju ja märkas, et kuulid hakkasid gravitatsiooni tõttu tõmbuma üksteise poole. Selle katse tulemusena õnnestus Cavendishil väidetavalt kindlaks määrata terve Maa mass ning sealt on välja arvutatud tänaseks ülemaailmselt kasutusel olev suur G ehk gravitatsioonikonstant.

Hando Tõnumaa Hooandjas: “Peavooluteadus väidab, et kuna nemad teavad suurt G-d ehk gravitatsioonikonstanti, siis on neil võimalik välja arvutada kõikide taevakehade massid, mis sellest, et mitte ükski teadlane pole mitte kunagi nendele taevakehadele ise käinud lähemal kui mina või sina. Mitte keegi meist pole kunagi näinud, kuidas kaks keha hakkavad gravitatsiooni tõttu omavahel tõmbuma. Kui peavooluteadus väidab, et lakke riputatud kuulid hakkavad omavahel tõmbuma, siis me soovime seda ise kontrollida.

Lühidalt öeldes on peavooluteadusel vaja ära tõestada gravitatsioon, sest ilma gravitatsioonita ei saa nende pall eksisteerida. Senikaua, kuni nad pole gravitatsiooni tõestanud, pole kellelgi pointi isegi mitte kaaluda fantaasialikku ettekujutust pöörleva palli peal elamisest. Kui teadus väidab, et on olemas jõud nimega gravitatsioon, tänu millele inimesed Austraalias on hetkel meiega võrreldes pea alaspidi pöörleva palli küljes kinni, siis lasub teadusel ka kohustus sellist väidet tõestada. Kas Cavendishi eksperiment tõestab gravitatsiooni olemasolu? Kindlasti soovime me näha kuidas arvutatakse välja suur G.

Seega leppisin ma füüsiku, astronoomi ja AHHAA teaduskeskuse planetaristi Üllar Kivilaga kokku, et me teeme Cavendishi katse järele. Üllar ehitab konstruktsiooni ehk pöördkaalu, mis kannab kokku nelja kuuli – kaks suurt, kumbki üle 150 kg, ja kaks pisikest. Idee on selles, et suur ja väike kuul peaksid hakkama gravitatsiooni tõttu üksteise poole tõmbuma.

Kui see katse õnnestub ja kuulid tõesti üksteise poole tõmbuvad, siis oleme tõestanud, et gravitatsiooniteooria kehtib endiselt. Kui aga juhtub, et need kuulid omavahel ei tõmbu, siis oleme tõestanud, et gravitatsiooniteooria ei vasta tõele ning peavooluteadusel on vesi ahjus.”

Jääme siis eksperimenti ootama ja soovime Üllar Kivilale edu katse ettevalmistamises. Anname lugejatele kindlasti teada, kui eksperimendi läbiviimise aeg kinnitatud saab siis on soovijail võimalik ka ise selle läbiviimist jälgida ning pärast katse toimumist jääb Cavendishi pöördkaal AHHAA keskusesse kõigile vaatamiseks.

 

Toimetas Mariann Joonas



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt