2. oktoober 2019 kell 9:43
Möödunud laupäeval toimus füüsiku ja AHHAA Teaduskeskuse planetaristi Üllar Kivila eestvedamisel Tartu Ülikooli muuseumis suurejooneline teadusrituaal nimega Cavendishi eksperiment, mille käigus riputatakse lakke kuulid, peale mida on võimalik kindlaks määrata selle Maa mass, mille peal me hetkel oleme ning järgmiseks saadakse teada ka kõikide miljonite ja miljardite kilomeetrite kaugusel asuvate taevakehade massid. Tegemist on teadusmaailma kõige olulisema “rituaaliga”, mida võib pidada lausa teaduse piibliks, sest just selle toimingu tulemusena õnnestub teadusel välja arvutada suur G ehk gravitatsioonikonstant, mille najal kogu teadusismi usk seisab.
Kui mõned aastad tagasi hakkasid liikuma kuuldused, et Maa ei pruugi olla hiiglaslik pöörlev pall, mis mööda lõputut universumit ringi kihutab, siis hakati ka otsima võimalikke tõestusi, mis aitaksid kinnitust saada sellele kohale, mida meie nimetame reaalsuseks. Kuidas saavad teadlased väita, et nemad teavad, et Maa, mille peal me asume on pöörlev pall?
Veidi ajalooprügikastides sobrades tuli välja, et 18. sajandi lõpul olevat mees nimega Henry Cavendish oma kuuris riputanud lakke kaks paari kuule, ning jälgides neid oma teisest kuurist teleskoobiga õnnestus mehel ära tabada mikroskoopiline kuulide omavaheline tõmbumine, mille teadusmaailma sõnul põhjustas nähtamatu jõud nimega gravitatsioon. Sellest rituaalist saadi teada suur G ehk gravitatsioonikonstant ning seega “kaaluti ära see maa, mille peal me oleme”.
Oluline on mõista, et teadusel on täpselt välja arvutatud kõikide taevakehade massid, sh ka veel mitte avastamata taevakehade orienteeruv mass, mis võivad meist asuda miljardite ja teinekord lausa triljonite kilomeetrite kaugusel. Teadus teab seda kõike tänu sellele, et kuulide vahel toimus gravitatsiooniline tõmme. Kuigi ma ise mingit kuulide liikumist ei näinud, siis Üllar Kivila ja teised rituaalis osalenud teadlased kinnitasid, et kuulid tõepoolest tõmbusid üksteise suunas ning seda sai põhjustada AINULT gravitatsioon.
Üllar Kivila sõnul õnnestus Cavendishi eksperiment mõnekümne protsendilise ebatäpsusega, aga üldiselt läks rituaal hästi.
Tõde on teada saadud, nagu sedastas ka Postimees sündmust kajastades, et “Maa ON ümmargune”.
Vaata pallmaalase ja skeptiku vestlust:
Fotod: Telegram.ee:
Tõestuseid, et Maa on hiiglaslik pöörlev pall:
Üks teadusmaailma esindaja nentis pärast eksperimendi lõppu, et kummalisel kombel on Hando Tõnumaa andnud panuse Eesti teadusajalukku (Kõik sai alguse sellest, kui paar aastat tagasi leppisime Üllar Kivilaga saates “Tere, teile on Telegram!” kokku, et on aeg uuesti sooritada 200 aasta tagune Cavendishi eksperiment). Ka mina tänan Üllarit ja teisi rituaalis osalenuid ning tunnen rõõmu, et nüüd ma tean, et Maa on hiiglaslik pöörlev pall.
Kui kellelgi on vastakaid tundeid seoses Cavendishi eksperimendiga, siis soovitan vaadata lõbusat videot mehest nimega Risitas, kes selgitab enda kogemust Cavendishi eksperimendiga.
Hando Tõnumaa
Fotod: Telegram.ee
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.