28. jaanuar 2018 kell 16:10
Käes on eelviimane osa saatest “DashMania” ja vaatajate tungival soovil räägime seekord trade´imisest. Vastatud saavad muidugi ka uued lugejate/vaatajate küsimused, mille leiad kohe video järel. Igas saates loosime kõikide küsimuse saatjate vahel välja 0,25 Dashi, uusi küsimusi ootame dash@telegram.ee. Kes tahab osaleda viimase saate viimase 0,25 dashi loosimises, siis palun saada oma küsimus meile enne 31. jaanuari hommikut.
PS. Loe ka eelmiseid artikleid: “Hando Tõnumaa: Krüptoraha ja selle enneolematud võimalused” ja “Telegram hakkab jagama Dash krüptoraha“ ning vaata “Dashmania” 1. osa, 2. osa, 3. osa, 4. osa, 5. osa ja 6. osa.
https://youtu.be/GT7vNvWLmxg
Siin on minu sellenädalased vastused krüptoküsimustele. Küsimusi tuli taaskord palju ning valdav enamus küsimusi sai vastatud. Kui Sinu küsimust siin pole, siis hoia DashManial silma peal ja ilmselt leiad vastuse järgmise postitusega. Igaks juhuks vaata ka eelmisi küsimusi-vastuseid, võimalik, et sama küsimus on juba varem esitatud ja vastatud. Kui soovid osaleda viimases 0.25 dashi loosimises, siis palun saada meile küsimus enne 31. jaanuarit dash@telegram.ee.
NB! Mina ei ole finantsnõustaja vaid jagan lihtsalt enda arvamust, kuidas mina krüptomaailmast aru saan. See, mida sa selle infoga peale hakkad, on su vaba valik ja isiklik vastutus.
Lugupidamisega, Hando Tõnumaa
Küsimus: Miks nimetab peavoolumeedia krüptoraha mulliks nagu see oleks kunagi lõhkemas? Kas krüptorahaga saab üldse tekkida n-ö mulli lõhkemine või finantskriis nagu oleme fiat-rahaga kogenud?
Vastus: Kaks peamist põhjust on selles, et esiteks peavoolumeedia ei ole mõistnud krüptoraha olemust ja nad ei saa aru, millega on tegemist. Teiseks peavoolumeedia sõltub süsteemist, st et peavoolumeedia puhul on suures osas sisuliselt tegemist valitsuste pressiteadete avaldamise platvormiga. Kuna krüptoraha ei saa kontrollida, siis loomulikult süsteemile see ei meeldi. Krüptorahasid on mitmeid, mõned on sellised, mida me reaalselt kasutame tulevikus maksevahendina. Aga on ka selliseid, mis on loodud kui äriprojektid, kuhu lastakse pahaaimamatutel inimestel raha investeerida ning mis ühel hetkel lastakse põhja. See tähendab, et ei tasuks investeerida sellistesse krüptodesse, mille tagamaad pole uuritud või millel pole tugevat kogukonda. N-ö shitcoinid kaovad ühel hetkel turult ära ja kui see juhtub, siis me näeme kahtlemata ühe mulli lõhkemist.
Küsimus: Asi ainult nii palju selge, et õige krüptoraha tunnen sellest ära, et selle peale ei saa laenu võtta. Kui saab, siis on see vale krüptoraha…
Vastus: Esimesed krüptoraha laenuandjad juba tegutsevad ning nemad pakuvad laenu ainult päris krüptoraha tagatisel. St et laenu saad fiat´is (nt eurod) aga tagatiseks annad krüptot (nt dash). Nö “valed” krüptorahad on kõik püramiid-petuskeemid ja nende eest sa ei saa suht midagi.
Küsimus jätkub: Nüüd soovin siis seda õiget krüptoraha osta. Kas krüptoraha saab osta kõikide käibelolevate rahade eest. Näiteks mul on Tartu Hoiu-laenuühistu väljaantud kolm Eesti vekslit. Selle eest ma saan restoranis Von Glehn midagi osta. Aga kui ma ei kuluta seda kolme Eesti vekslit seal ära ja otsustan selle eest osta dash krüptoraha. Antud juhul sellest lähtudes, millest peab alustama? Ning kui mul see palju ihaldatud krüptoraha on seal kuskil (tõesti ei tea kus kohas) olemas, siis kuidas see töötab turul toiduaineid ostes?
Vastus: Suurimad krüptoraha müügipunktid aktsepteerivad ennekõike dollareid ja eurosid, vekslitega saab krüptosid osta ainult eraisikutelt, kes on nõus veksleid vastu võtma. Nt dashi edasimüüjad leiad siit https://www.dash.org/get-dash/.
Krüptoraha hoitakse krüpto walletis (rahakotis), mida saab hoida kas nutitelefonis, arvutis või riistvaralisel krüptoraha kotis, vt „Dashmania” 3. ja 4. osa, mis räägivad walletitest. Turul saad krüpto eest osta kui kaupmees seda aktsepteerib, tean, et selliseid kaupmehi juba on J. Või kui maksad krüpto magnetkaardiga.
Küsimus: Miks te soovitasite eelmises videos just Bitcoini osta ja Binance´i saata, mitte midagi muud?
Vastus: Binance’is on listis umbes sadakond coini, neid kõiki saab Binance’isse saata. Eelmises videos rääkisin Coinbase’ist, millel on LHV pangas konto, seega eestlastele mugav variant. Coinbase aga müüb ainult nelja krüptot – bitcoin, bitcoin cash, litecoin ja ethereum. Ütlesin bitcoin, sest see on kõige tuntum.
Küsimus: Millist debit kaarti coinidele kasutamiseks hetkel soovitaksid kasutada?
Vastus: Ma pole ise krüpto kaarte kasutanud, sest nendel on suured tasud ja ma ei näe selleks hetkel vajadust. Erinevaid krüpto deebetkaarte saab tellida siit: https://dashpay.atlassian.net/wiki/spaces/DOC/pages/79986692/Debit+Cards.
Küsimus: Kui exchange´i sisse häkitakse, siis kas on ohustatud ainult krüptovaluuta või võetakse fiat ka ära?
Vastus: Juhul, kui sul on exchange´is ka euro rahakott ja sa seal eurosid hoiad, siis teoorias võidakse sult ka fiat ära võtta.
Küsimus: Mis ohtu võib tether(USDT) endas kujutada ning kas see vastab tõele, et tetheri kontrollimatu emissiooni abil pumbatakse kunstlikult BTC kurssi?
Vastus: Jah, see vastab tõele, et tetheri abil on pumbatud bitcoini hinda üles. Kui see teadmine jõuab massidesse, siis kindlasti bitcoini hind kukub, aga ilmselt mitte liiga drastiliselt, sest kõik exchange’id kasutavad bitcoini kui peamist valuutat, st et täna ei saa bitcoin täiesti põhja minna, ka siis mitte, kui tetheri pettus välja tuleb.
Küsimus: Üks tehniline küsimus, kui ostan erinevaid krüptosid Bitpanda kaudu, kas mul peab olema iga krüpto jaoks eraldi wallet arvutis mille kaudu oma coinid keepkey-le salvestada? Või saan Bitpandast otse riisvarale? Etherium vist on kõige keerulisem just walleti poolest, kuna see tuleb koos platvormiga. Või on kuskil ka lihtinimesele mõeldud wallet?
Vastus: Bitpandast ja ka kõikjalt mujalt saab Keepkey´le ja ka kõikidesse teistesse walletitesse krüptot kanda otse, mingit vahelüli pole vaja. Keepkey’l on ethereumi wallet olemas.
Küsimus: Kas mõni valuuta võiks oma positsiooni hoidma jääda üldse? Pidevalt tuleb juurde uusi valuutasid, iga järgmine on täiuslikum kui eelmine. Ise arvan siiski, et DASH ületab BTC , kui mitte sellel aastal veel siis järgmisel. Mis arvate teie?
Vastus: Seda näitab aeg aga see on ilmselge, et mida täiuslikum krüpto on, seda kaugemale ta jõuab.
Küsimus: Mis altcoine te ise omate peale Dashi? Milliste vastu on tekkinud suurem huvi?
Vastus: Mulle tunduvad huvitavad näiteks raiblocks, quantstamp, neo, cardano, steemit, tron, ethereum, verge, crown.
Küsimus: Kas lightning network rakendub bitcoininga või seda ei juhtu kunagi?
Vastus: Ma ei oska seda kommenteerida. Teadjamad ütlevad, et see ei pruugi olla kõige turvalisem lahendus. Ja paljud coinid on juba palju kiiremad, mugavamad ja turvalisemad kui bitcoin.
Küsimus: Mida sa arvad Steemit.com keskkonnast ning nende krüptovaluutast?
Vastus: Tundub väga huvitav projekt, sellel on kindlasti suur potentsiaal.
Küsimus: Mul on Bittrex Wallet ja seal mõned valuutad, dash, litecoin jne. Kuidas oleks kõige mõistlikum vajadusel neid kasutada? Lühidalt, millised on krüptomüntide kasutamise võimalused ja kuhu neid Bittrexi kontolt kasutamiseks kanda.
Vastus: Bitrexist peaksid esmalt kandma oma krüptod enda walletisse, sest exchange’id on pidevalt häkkerite rünnakute alla ning pole soovitatav seal oma krüptosid hoida. Mul pole ülevaadet kaupmeestest, kes Eestis krüptot kasutavad, aga usun, et selline nimekiri tekib peagi ning tuleb siis avalikuks. Aga võid julgelt küsida iga kaupmehe käest, kas ta aktsepteerib krüptot. Tean, et Eestis on mitu rõivaäri ja vähemalt üks autotöökoda ning üks sushirestoran, mis krüptot aktsepteerivad.
Küsimus: Mis on põhjuseks, et kõik krüptovaluutad kõvasti oma väärtust on kaotanud (jaanuar 2018)?
Vastus: Põhjuseid on mitmeid, aga üks peamiseid oli see, et Lõuna-Koreas liikusid jutud, et nad keelustavad ära krüptodega kauplemise, seepeale eemaldas Coinbase oma listist L-Korea exchange’id, aga Coinbase ei teatanud sellest ette. Nende exchange’ide eemaldamine Coinbase’ist tekitas aga kogu marketgapi tohutu languse, mis vallandas inimeste seas paanika ning paljud hakkasid oma krüptot maha müüma. Siit ka hindade langus ja turu kahanemine. Liiguvad ka jutud, et Wall Street tõmbas enda rahad aasta algul krüptodest välja, st et massiliselt müüdi siis, kui hinnad olid kõrged.
Küsimus: Millist krüptot peale dashi veel tasuks osta?
Vastus: Tasub osta selliseid, millel on tugev kogukond, kindel plaan ja filosoofia.
Küsimus: Kas saan õigesti aru, et krüptode ostmine ja vahetamine maksuametit ei huvita. Krüptode müük ehk eurodeks vahetamine on maksustatav?
Vastus: Maksuamet tahab saada oma osa, kui sa teenid krüptodega kasumit. St et kui sa nt paned Coinbase’i sisse 1000 euri, ostad krüptot ja kui krüpto tõuseb nt 5x ning sa tahad selle tagasi vahetada eurodeks, siis kandes Coinbase’ist oma kontole tagasi 5000 euri, siis on sinu tulu 4000€. Sellest soovib maksuamet saada 21% tulumaksu.
Küsimus: Kumba eelistad isiklikult? Kas Trezor või Ledger Nano S Millest lähtub su valik?
Vastus: Ma pole Trezorit kasutanud ja ei oska seda kommenteerida. Mul on endal olemas Ledger. (Kes ei tea, siis see on riistvaraline krüpto rahakott.)
Lisainfot:
Toimetas Hando Tõnumaa
NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!
Unlimited MTÜ
EE497700771002818684
BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr
DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV
BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s
ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.