17. märts 2021 kell 10:47
Eesti ettevõtete ja ülikoolide koostöös on valminud tehnoloogia, mille abil on võimalik valmistada SARS-CoV-2 vastastel antikehadel põhinev nina- ja kurgusprei. Esimesed uuringud näitavad, et sprei toimib tõhusalt koroonaviiruse nakkuse tõkestamisel. Huvitav, kui meil on nüüd olemas kodumaine viirust neutraliseeriv preparaat (mis esialgsetel andmetel näib ohutum kui vaktsiin), siis miks ei räägita sellest suures meedias samasuguse õhinaga, nagu välismaistest vaktsiinidest?
Konsortsium koosseisus Icosageni Grupp, AS Chemi-Pharm, OÜ Teadus ja Tegu, Eesti Maaülikool ja Tartu Ülikool arendas ning patenteeris tehnoloogia koronaviiruse SARS-CoV-2 vastastel antikehadel põhineva nina- ja kurgusprei SARS-Cov-2 BioBlock valmistamiseks.
Uudse tehnoloogia väljatöötamise eesotsas on geenitehnoloogiaettevõtte Icosagen Grupi asutaja ja tegevjuht, biomeditsiinitehnoloog, prof. Mart Ustav, kelle sõnul põhineb nende töö hüperimmuniseeritud lehmade ternespiimast toodetud preparaadil: ternespiim pakub vastsündinule esmast kaitsvat immuunsust ema organismi toodetud antikehade abil.
Tegemist ei ole ravimiga, vaid viirusevastase preparaadiga, mis töötab nina-neelus limaskestade pinnal, kus sprei suudab inaktiveerida just Covid-19 tekitajat SARS CoV-2 viirust. Preparaadi eelkliinilised katsed näitasid, et sellel on SARS-CoV-2 viirust neutraliseeriv aktiivsus.
Ustav kommenteeris, et katsed näitasid antikehade tõhusust ka uute viirusvariantide puhul. Loomade peal tehtud katsed näitasid teadlase sõnul, et kui ninna tilgutada ternespiimast pärit antikehade lahust üks tund enne suure kogusega SARS-CoV-2-ga nakatamist, siis uus preparaat suutis oluliselt vähendada viiruse tiitrit (kogust) kopsudes.
Käivitatud on katsepartiide tootmine
Ettevõtmise ühe vedaja, AS Chemi-Pharm juhi, Ruth Oltjeri sõnul on järgmise sammuna plaanis läbi viia kliinilised uuringud ja hakata esimesel võimalusel tootma preparaati sisaldavat nina- ja kurguspreid SARS-CoV-2 BioBlock. Käivitatud on katsepartiide tootmine ja esitatud TÜ inimuuringute eetika komiteele kooskõlastamiseks kahe kliinilise uuringu protokollid.
Kus ja millal preparaati kasutada? Sellest võiks Oltjeri sõnul olla abi igal pool, kus sotsiaalne distantseerumine on keeruline – eriti otstarbekas on toodet selle väljatöötajate sõnul kasutada lähikontaktsetel, vähendamaks nakatumise ohtu, aga ka nakatunutel, et nad oleksid vähem nakkusohtlikud.
Detsembris kommenteeris Ustav vaktsiinide ja ravimite arendamise kiirusest rääkides, et õigete molekulide väljatöötamine on mõne nädala küsimus ning takistused ilmnevad inimkatsete faasis. Väikesele firmale pole aga suuremahulised uuringud enamjaolt rahaliselt jõukohased: „Summa 10 miljonit faas II kliiniliste katsetuste tegemiseks on meile pisut üle jõu käivad.“ Ustav märkis ka, et alati leidub neid, kes tahaksid uue ravimikandidaadi pealt teenida.
Iosageni kodulehelt võib lugeda:
„Konsortsiumi liikmed on algatanud ka SARS-CoV-2 BioBlock nina- ja kurgusprei kliiniliste uuringute programmi. Selleks oleme käivitanud SARS-CoV-2 BioBlock nina- ja kurgusprei katsepartiide tootmise ja oleme esitanud Tartu Ülikooli inimuuringute eetika komiteele kooskõlastamiseks kahe kliinilise uuringu protokollid. Neist esimene keskendub nina- ja kurgusprei farmakokineetika ning biosaadavuse uurimisele tervete vabatahtlike inimeste kaasabil ning viiakse läbi koostöös Tartu Ülikooli Kõrvakliiniku ning Kliiniliste Uuringute Keskusega lähinädalate jooksul peale eetikaloa saamist. Teine, laiaulatuslikum uuring on algatatud koostöös Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi arst-teadlastega ning keskendub SARS-CoV-2 BioBlock preparaadi efektiivsuse uurimisele SARS-CoV-2 viirusega nakatunute ning lähikontaksete hulgas. Antud uuringud võimaldavad meil kinnitada eelkliiniliste katsete tulemusi nina- ja kurgusprei efektiivsuse osas inimeste COVID-19 viiruse nakkuse moduleerimise ja ärahoidmise kontekstis reaalses olukorras ning loovad aluse viirusvastase nina- ja kurgusprei kui profülaktilise vahendi kasutamiseks ulatusliku koroonapandeemia kontrollimisel.“
Mart Ustav on. Ettevõte tegeleb biokeemiliste, immuunanalüüsi, molekulaar- ja rakubioloogiliste toodete ning teenuste arenduse, tootmise ja müügiga.
Loe täpsemalt Iosageni kodulehelt
Allikad: Novaator 1, Novaator 2
Foto: Iosageni kodulehelt
Toimetas Sander Soomaa
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.