Eesti on ülemaailmse digitaalse avaliku infrastruktuuri juurutamise 50-5 kampaania esimeste liikujate hulgas

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. november 2023 kell 13:56



Foto: Pixabay / geralt

Ülemaailmsed liidrid ja kõrged ametnikud 11 “esimesest liikujast” ehk tegutsejariigist (First-Movers) kogunesid 8. novembril “50-5 ehk 50 riiki viie aastaga” (ingl 50-in-5) kampaania ametlikule avaüritusele. See ambitsioonikas kampaania kuulutab uut peatükki ülemaailmses digitaalse avaliku infrastruktuuri (DPI) uuendamises, mis hõlmab digitaalseid makseid ning ID ja andmevahetussüsteemide võrgustikku, mis on nn säästva arengu eesmärkide (SDG – Sustainable Development Goals) saavutamise oluline kiirendaja, vahendab UNDP (United Nations Development Programme) koduleht.

 

11 esimest liikujat ehk ülemaailmse digitaalse avaliku infrastruktuuriga liitujat asuvad erinevates geograafilistes piirkondades ja on erineva majandusliku tasemega riigid. Need on Bangladesh, Eesti, Etioopia, Guatemala, Moldova, Norra, Senegal, Sierra Leone, Singapur, Sri Lanka ja Togo. Need riigid peavad andma teistele riikidele oma edusammude osas inspiratsiooni, et “luua oma digitaalne alus ning parandada oma majandust ja inimeste heaolu”.

 

Mis on 50-5?

50-5 on avalike teenuste valdkonna digiuuenduste juurutamise ja propageerimise kampaania, mis toimub koostöös Bill & Melinda Gatesi sihtasutuse, digitaalse avaliku infrastruktuuri keskuse, Co-Developi, digitaalsete avalike hüvede liidu ja ÜRO arenguprogrammiga ning seda toetavad GovStack. Ameerika Arengupank ja UNICEF. “Esimeste liikujate” riigid on Bangladesh, Eesti, Etioopia, Guatemala, Moldova, Norra, Senegal, Sierra Leone, Singapur, Sri Lanka, Togo.

UNDP on juhtiv ÜRO organisatsioon, mis võitleb vaesuse, ebavõrdsuse ja kliimamuutuste ebaõigluse lõpetamise eest. “Koostöös oma laia ekspertide ja partnerite võrgustikuga 170 riigis aitame riikidel luua integreeritud ja kestvaid lahendusi inimeste ja planeedi jaoks,” ütleb UNDP koduleht.

Digital Public Goods Alliance on paljusid sidusrühmi hõlmav algatus, mille “missiooniks on kiirendada säästva arengu eesmärkide saavutamist madala ja keskmise sissetulekuga riikides, hõlbustades digitaalsete avalike hüvede avastamist, arendamist, kasutamist ja nendesse investeerimist. Liikmesorganisatsioonid kohustuvad tegema koostööd, jälgima tegevusi läbipaistvalt ning jagama üksteisega jõupingutusi ja edusamme, et luua digitaalne ökosüsteem, mis edendab digitaalseid avalikke hüvesid.

 

50 riiki viie aastaga

50-5 koondab riike, et aidata “radikaalselt lühendada digiinnovatsiooni juurutamise teekondi, jagades teadmisi, parimaid tavasid ja eesmärgipäraseid avatud tehnoloogiaid, sealhulgas digitaalseid avalikke hüvesid (DPG), mis võivad vähendada kulusid ja maksimeerida mõju kõigile”. Kampaania eesmärk on, et 2028. aasta lõpuks oleks 50 riiki kavandanud, rakendanud ja skaleerinud vähemalt ühe DPI komponendi ohutul, kaasaval ja koostalitlusvõimelisel viisil.

50-5 rõhutab osalevate riikide ühtset pühendumust teha koostööd “turvalise ja kaasava digitaalse avaliku infrastruktuuri rakendamiseks”.

“Esimesena liikuvad riigid” kutsuvad kõiki üles nende jõupingutustega ühinema ja ülemaailmset rahastajate kogukonda digitaalsesse avalikku infrastruktuuri investeerima, et “maailm saaks ühiste jõupingutustega ehitada tulevikku, kus digitaalne ümberkujundamine pole mitte ainult visioon, vaid ka käegakatsutav reaalsus”.

 

Mõned avaldused „esimestelt liikujatelt” ja partneritelt

“Kui riigid tulevad kokku digitaalse avaliku infrastruktuuri ehitamiseks, näeme palju vähem ratta taasleiutamist. Näeme kulude kärpimist, aja kärpimist ja vigade kärpimist,” ütles Bangladeshi esindaja Anir Chowdhury.

„Eesti jaoks on digitaliseerimise eesmärk midagi palju enamat kui DPI ehk digitaalsete avalike teenuste maailma juhtivaks riigiks saamine, eesmärgiks on alati olnud tugeva majanduse loomine, avatuma ja tõhusama valitsuse loomine, tõelise inspiratsiooniga. meie demokraatliku riigi ülesehitamine,” ütles Eesti digiasjade suursaadik Nele Leosk.

“Sellises riigis nagu meie, kus on föderaal- ja piirkondlikud valitsused, säilitab igaüks andmeid eraldi ja omab volitusi. Peate hoidma piirdeid, et saaksite üksteisega rääkida geograafiliste piirkondade ja jurisdiktsioonide vahel (…) on väga lihtne õppida sellistelt riikidelt nagu Sri Lanka ja Singapur. Me ei pea jalgratast leiutama, eriti kui pole vajadust seda uuesti leiutada,” sõnas Etioopia riikliku isikutunnistuse programmi tegevdirektor Yodahe A. Zemichael.

“Kui see liit saavutab edu, saame anda suure panuse meie majandusse ja edusammudesse,” ütles Cheikh Bakhoum, Senegali esindaja.

“Usume kindlalt, et digitaalse avaliku infrastruktuuri lähenemisviis on parim viis meie sotsiaalmajanduslike eesmärkide saavutamiseks riigis ja selles kontekstis peame esmatähtsaks ainulaadseid digitaalseid identiteete,” ütles Sri Lanka info- ja kommunikatsioonitehnoloogia agentuuri tegevjuht.

„50-viiest kampaania aitab riikidel lühendada üksteise digitaalse avaliku infrastruktuuri õppimis- ja kasutuselevõttu. Digitaalsed avalikud hüved võivad mängida olulist rolli, edendades innovatsiooni, koostalitlusvõimet ja riikide koostööd,” sõnas Liv Marte Nordhaug, Digital Public Goods Alliance’i kaasjuht.

 

Koostöö digitaalsete arengute kampaaniate kaudu

“Kõik riigid, olenemata sissetulekutasemest, geograafilisest asukohast või digitaalse ümberkujundamise teekonnast, saavad kasu 50-5 arengutest. Kampaaniaga liitumine aitab tagada, et riigid ei pea digitaalsete lahenduste juurutamisega omaette tegelema ega alustama nullist,” sätestab liikumine oma eesmärgid tüüpilises bürokraatlikus keeles.

Mida veel lubatakse?

“DPI komponente rakendades saavad osalevad riigid stimuleerida innovatsiooni ja kohalikku ettevõtlust, parandada kõigi inimeste juurdepääsu teenustele ja võimalustele ning sillutada teed koostalitlusvõimelisematele tehnoloogiatele ja koostööd tegevatele ülemaailmsetele kogukondadele,” on kodulehel kirjas.

Ja mille eest hoiatatakse?

“Kui DPI rakendamist, DPG-de kasutuselevõttu või parimate tavade jagamist prioriteediks ei seata, võivad riigid jääda digitaalsete monopolide lõksu või eraldatud digitaalsetesse ökosüsteemidesse, mille kaitsemeetmed on madalad või halvasti juhitud. See lämmataks innovatsiooni, piiraks avalikku kasu ja seaks kodanikud kokku oluliste ohtudega. Vastupidi, kui rakendate DPI-d turvalisel, kaasaval ja koostalitlusvõimelisel viisil, võib see vähendada ebavõrdsust ja aidata luua tuleviku jaoks vastupidavat majandust.”

 

Allikas: undp.org

 

Toimetas Sander Soomaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt