28. oktoober 2014 kell 18:21
23. oktoobril käivitus maailma esimene täieliku erarahastusega kuumissioon 4M, mille esimeseks verstapostiks on Hiina teadlaste tehnoloogia katsetamine tulevase Kuult proovide võtmise missiooni jaoks. Programmis osalevate teadlaste sõnul on 4M üheks eesmärgiks tõestada, et kosmoseuuringuid on võimalik sooritada kiiremini ja väiksemate kuludega, kui suured agentuurid seni teinud on.
Esimese missiooni käigus katsetatakse Hiina kosmosesondi Chang’e 5-T1 võimekust lennata Kuu orbiidile, teha Maa kaaslase ümber tiir ning 31. oktoobril saata Maale tagasi testkapsel. Nimelt plaanitakse 2017. aastal läbi viia sarnane missioon, millega kogutakse Kuult ka pinnaseproove. LuxSpace lisas 23. oktoobril kosmosesse lennanud kanderaketile ka väikese, umbes 10 kg raskuse portfelli-suuruse seadme, milles on aku, päikesepatarei, raadio ning kiirgusdetektor, mille abil saavad teadlased jälgida sondi mõjutava kiirguse hulka. Aparaat saadab kogu kosmosereisi ajal Maale raadiosignaale, mida võivad kuulda kõik amatööridest raadiooperaatorid kogu planeedil.
4M missiooni taga on Luksemburgis asuv ettevõte LuxSpace, mis alustas oma kosmoseprogrammi väljatöötamist maikuus pärast selleks ametliku loa saamist. Missiooni käivitamiseks kulus vaid kuus kuud ja see läks maksma kokku umbes 500 000 dollarit, mis saadi erarahastusest. Teadlaste sõnul tõestab 4M, et kvaliteetset teadusuuringut on võimalik läbi viia ka mikrosondidega ning see näitab ühtlasi demokraatlikumat lähenemist kosmose uurimisele, olles sõltumatu suurtest agentuuridest.
4M missioon on pühendatud LuxSpace’i emafirma asutanud kosmoseteadlasele Manfred Fuchsile, kes suri tänavu aprillis. 4M nimi tuleneb sõnadest Manfred Memorial Moon Mission, mille tõttu seade väljastab kosmoses olles raadiolainete kaudu Manfredi mälestusele pühendatud sõnumeid ning ühtlasi tervitusi kogu maailmale. LuxSpace on pannud kirja ka juhised, kuidas neid sõnumeid saab vastu võtta ning võimaldab ühtlasi osaleda rahvusvahelises võistluses, mille eesmärk on teadlaste sõnul suurendada avalikkuse huvi kosmose ja selle avastamise vastu. Esimesed signaalid võeti vastu Brasiilias 90 minutit pärast raketi kosmosesse saatmist.
Missiooniga sõidab LuxSpace’i “portfell“ raketiga ümber Kuu ning lõpetab oma kaheksapäevase rännaku kas Maa atmosfääris ära põledes või orbiidile tiirlema jäädes. Kuna Hiina insenerid muutsid viimasel hetkel raketi trajektoori, on “portfellil“ suurem võimalus jääda 250 000 – 400 000 kilomeetri kaugusele Maast tiirlema. Sel juhul oleks seadet võimalik pikemat aega jälgida, mistõttu sellele lisati ka päikesepaneel, ilma milleta “portfelli“ aku oleks pidanud vastu vaid Kuuni ja tagasi lendamiseks. LuxSpace’i teadlaste sõnul võib M4 missiooniga kogutud kiirguseinfo aidata kujundada kiirguskilpe ja navigatsiooniteid tulevasteks kuumissioonideks.
Allikad: China Daily USA, Spaceflight Now, Space
Foto: r4uab.ru
Toimetas Marlen Laanep
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.