Facebook plaanib kasutada interneti levitamiseks droone

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. märts 2014 kell 19:30



Facebook jäi hiljuti silma 19 miljardi dollarilise tehinguga, et osta ära WhatsApp, kuid internetihiiglasel on nüüdseks käsil veelgi ambitsioonikam plaan. Nimelt on neil plaanis omandada päikeseenergial töötavate droonide tootja Titan Aerospace, et viia droonide abil internetti aladele, kus seda veel pole.

 

Facebooki sõnul on Titan Aerospace’i ostmise plaan seotud Internet.org projektiga, mille eesmärk on ühendada kogu maailm internetiga. Selleks loodetakse kasutada Titan Aerospace’i toodetavaid päikeseenergial töötavaid droone Solarasid, mis suudavad järjest lennata viis aastat. Kogu tehingu eest ollakse nõus maksma umbes 60 miljonit dollarit ja selle eest ehitataks 11 000 Solara 60 drooni.

Solarade 60 meetri pikkuseid tiibu katavad 3000 päikesepatareid, mis võimaldavad droonil tõusta ligi 20 kilomeetri kõrgusele ning jääda sinna tiirlema viieks aastaks. Päikesepatareid on päeval suutelised tootma kuni 7 kW elektrit, millest osa talletatakse patareides, et hoida masinat lennus ka öösel.

Solarasid saaks kasutada erinevatel eesmärkidel, sealhulgas salaküttimiste tuvastamiseks, kaardistamiseks ja ka luuramiseks, kuid Facebook on kinnitanud, et neid kasutatakse vaid interneti levitamiseks. Üks Facebooki asutajatest Mark Zuckerberg väitis, et nad soovivad droonidega luua pideva algelise internetiühenduse, millega saaks saata sõnumeid, külastada sotsiaalmeediat ja pääseda ligi põhilisele informatsioonile. Tema sõnul oleks see nagu hädaabinumber – alati olemas, kuid vaid elementaarseteks teenusteks.

 

Strateegia turuosa suurendamiseks

Kuigi interneti viimine raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse ning arenevatesse riikidesse tundub igati tänuväärne tegu, ei tasu unustada, et Internet.org projekti kaasasutajateks on sellised tehnoloogiahiiud nagu Ericsson, Nokia, Opera, Qualcomm, Samsung ja MediaTek, kes kõik soovivad kasumit teenida. Seda, kas ja kui palju tuleks inimestel nn elementaarse interneti eest maksma hakata, pole öeldud, kuid eeldatavasti see teenus päris tasuta siiski poleks.

Ka juhul, kui droonidega edastatav internet on kasutajatele tasuta, oleks sinna ilmselt kaasatud vaid projektiga seotud ettevõtete tooted ja veebilehed – nagu Facebooki ostetud WhatsApp. Facebook on juba pikemat aega tegelenud strateegia loomisega, kuidas endale veel rohkem kasutajaid saada ja ülejäänud kahele kolmandikule maailmale interneti tagamine näib olevat hea idee. Hinnanguliselt on maailmas ilma internetiühenduseta 5 miljardit inimest, kelle arvelt saaksid Internet.org firmad oma klientuuri hüppeliselt suurendada.

Kuna Solara droonidega interneti levitamise plaan on veel lapsekingades, ei avaldata, kui kiire ja kui kulukas saab see ühendus olema, ega ka seda, kuidas Facebook plaanib 11 000 drooni internetiga ühendada. Samuti on teada tõsiasi, et Titan Aerospace pole veel kommertsdrooni tootnud. Nende sõnul on tehnoloogia demonstratsioonid olnud edukad, kuid ilmselt kasutati nendes väiksemaid prototüüpe. Firma sõnul algab esialgne turundustegevus 2015. aastal. Ilmselt on see kõik põhjuseks, miks Facebook maksab droonifirma eest vaid 60 miljonit dollarit, samas kui kiirsõnumiteenuse eest lausa 19 miljardit.

Plaane viia kogu maailmale internetti on tehtud varemgi. Facebooki ideed on kõrvutatud Google’i Project Looniga, kus kasutatakse droonide asemel suuri kuumaõhupalle, kuid mis muidu on oma olemuselt samasugune. Veebruaris kirjutasime projektist Outernet, kus miniatuursete satelliitidega võimaldataks tasuta WiFit ning ligipääsu võrgule. On ilmselge, et interneti ülemaailme levik on kõigi inimeste huvides, samas on selge, et selle võidujooksu võitja esmaseks motiiviks pole kindlasti heategevus.

 

Allikad: Treehugger, Extremetech, Gizmag, TechCrunch

Foto: ekraanikuva

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt