Geen paneb osad inimesed negatiivsele keskenduma

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. oktoober 2013 kell 17:30



Teadlased on teinud kindlaks, et üks varasemalt teada olnud geenivariatsioon võib mõjutada seda, milliseid emotsioone tajuvad inimesed eredamalt. Peamiselt kehtib see negatiivsete emotsioonide puhul, vahendasid ERR-i teadusuudised. Uuringut juhtinud Rebecca Todd kirjeldas, et kui vahel öeldakse, et mõni inimene näeb maailma läbi roosade prillide, siis nüüd on selgunud, et mõnel inimesel on hoopis “tumedad geeniprillid”.

 

Tegemist on esimese uuringuga, mis näitab, et geenid võivad määrata selle, kuidas inimene maailma tajub. Täpsemalt on jutt geenist, mis mõjutab neurohormooni nimega noradrenaliin. Varasemalt on selgeks saanud, et see hormoon mängib rolli emotsioonidega seotud mälestuste tekkimisel, nüüd selgus aga tema mõju ka reaalaajas toimuvate sündmuste tajumisel.

Uuringus osales 200 inimest, kellele näidati kiires järgnevuses positiivseid, negatiivseid ja neutraalseid sõnu. Need katseisikud, kellel oli vastav geenivariant, märkasid sagedamini negatiivseid sõnu kui teised. Samuti märkasid vastava geenivariandiga inimesed rahvamassis tõenäolisemalt vihaseid nägusid ning ümbritsevas keskkonnas varitsevaid ohtusid.

Edasi plaanivad teadlased uurida, kas geen põhjustab ka rassilisi erinevusi. Arvatavalt on enam kui pooltel heledanahalistel inimestel kõnealune geenivariant olemas, aga näiteks Rwandas leidus see vaid 10 protsendil elanikkonnast.

 

 

Allikad: ERR, APS

Foto: healinghabitat.blogspot.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt